TOP 10 atrakcií

Oblasť: Terchovská dolina/Vrátna

Náučný chodník Diery alebo ak chcete Jánošíkove diery je jedna z najobľúbenejších a najnavštevovanejších trás v krásnom prostredí Krivánskej Malej Fatry. Rozprávkové tiesňavy a kaňony vás zaiste očaria. Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.
Jánošíkove diery sa v zime premenia na nádherné ľadové kráľovstvo, ktoré sa skutočne oplatí vidieť. Časť Dolné diery, ktorá je náučným chodníkom, je prístupná aj v zime.

Oblasť: Terchovská dolina/Vrátna

Vyvezte sa modernou kabínkovou lanovou dráhou do nadmorskej výšky 1 494 m n.m. a oddajte sa očarujúcej prírode a unikátnemu výhľadu na celú Vrátňanskú dolinu! Vrcholová stanica lanovky s reštauráciou Panoráma je ideálnym východiskovým bodom pre hrebeňovú turistiku. Je ideálnym východiskovým bodom pre výstup na najvyšší vrchol - Veľký Kriváň, ktorého vrchol s nadmorskou výškou 1709 metra poskytuje nádherný výhľad na všetky svetové strany. Ak sa zo Snilovského sedla vydáte na druhú stranu, vystúpite na 1646 metrov vysoký Chleb, ktoré je tiež vynikajúcim vyhliadkovým bodom. Ak vás výstupy na vrchy nelákajú, môžete navštíviť horskú chatu pod Chlebom, vzdialenú asi trištvrte hodiny chôdze, alebo využiť terasu s občerstvením priamo v areáli stanice lanovky.

Oblasť: Celé územie OOCR

Stovky kilometrov cyklotrás, od jednoduchých až po tie, ktoré vás zdvihnú zo sedla. Vitajte v cykloraji Slovenska - regióne Malá Fatra. Trasy pre adrenalínových jazdcov i pre rodiny s deťmi, po rovinách aj horách. Vychutnajte si krásy prírody a nádherné výhľady zo sedla bicykla a pridajte sa k nadšencom cykloturistiky!
Vedeli ste o tom, že najhustejšia sieť cyklotrás na území Slovenska sa nachádza práve v okolí Terchovej? Práve tu, oproti kostolu sa nachádza cyklistický bod, z ktorého vychádza najviac cyklotrás na Slovensku. Ak patríte medzi rekreačných cyklistov, alebo ste vyznávačmi náročnej horskej cyklistiky, určite si z bohatej ponuky cyklotrás vyberiete. Cyklistické trasy v okolí Žiliny, Terchovej, či Bystrickej doliny sú ako stvorené pre rodiny s deťmi i tých najnáročnejších cyklistov.

Oblasť: Žilina a okolie

Na ľavom brehu rieky Váh sa na vápencovom brale nad obcou Strečno hrdo vypína hrad Strečno. Navštívte hrad počas letných mesiacov, kedy máte možnosť vidieť predstavenia rytierov, sokoliarov, improvizované divadlá, ktoré vás prenesú do dôb kráľov a kráľovien, ale aj ukážky tradičných starých remesiel. Máte radi dobrodružstvo a hlavne nemáte strach? V tom prípade sú pre vás ako stvorené strašidelné nočné prehliadky hradu.
Hlboký priesmyk s množstvom meandrov, vymyslených i skutočných nástrah s panenskou prírodou Malej Fatry, ktorému trónia dva hrady, bol úsekom, na ktorý sa tešili, i ktorého sa obávali. Plte sa plavili až z Liptova a obídenie brál Margita a Besná znamenal už bezproblémový let pltí do Dunaja a ďalej až do Čierneho mora. No oveľa viac Vám porozprávajú zhovorčiví pltníci, ktorí výklad o histórii pltníctva pretkávajú dobrodružnými a zábavnými historkami.

Oblasť: Kysuce

V malebnom prostredí regiónu Kysuce, neďaleko obce Nová Bystrica je miesto ako vystrihnuté z rozprávky. Drevené domčeky roztrúsené po doline, očarujúci vodný mlyn či kaplnka vás priam donútia prísť a zažiť túto čarovnú atmosféru na vlastnej koži. Že hovoríme o naozaj unikátnom miestne na Slovensku hovorí i množstvo filmov a seriálov, ktoré boli natočené práve v tejto čarovnej ľudovej dedinke.
Po príjemnej prechádzke skanzenom určite nevynechajte jazdu na Historickej lesnej úvraťovej železnici. Tento úvraťový systém je jeden z dvoch, ktoré sa v Európe zachovali až do súčasnosti.

Oblasť: Kysuce

Načo cestovať mimo Slovenska. Vedeli ste, že orloj môžete obdivovať aj u nás. Kysucká dedinka Stará Bystrica vám ponúka tento skvost, ktorý nikde inde na svete nenájdete. Ďalšie zo slovenských NAJ si odnáša najpresnejší orloj na svete a jediný orloj na Slovensku. Kompozícia orloja predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja. Vo výklenkoch orloja nájdete šesť bronzových plastík. Srdcom orloja tvorí astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom.

Oblasť: Žilina a okolie

Aj v tomto roku bude mať Žilinské kultúrne leto bohatý program, ktorý pre návštevníkov všetkých vekových kategórií pripravilo mesto Žilina. Návštevníci z rôznych krajín sa môžu tešiť na zábavu v podobe koncertov, divadelných predstavení, premietaní filmov pre všetky vekové kategórie a takisto na výstavy výtvarných umelcov.
Hlavnými podujatiami sú Tvorivé remeselné dielne, na ktorých návštevník spozná tradičnú prácu remeselníkov a môže si vyrobiť vlastný suvenír. Známe sú tiež podujatia ako Deň európskej kultúry, prezentujúci kultúru a umenie viacerých partnerských miest, Stredoveký deň, Rezbárske sympózium, Sever proti juhu známy pod názvom Žilinčania sa bavia futbalom, Fest Anča, Kinobus ako prehliadka rôznych foriem prezentácie filmov, trojdňové stretnutie ľudí s mentálnym postihnutím s názvom Jašidielňa a množstvo ďalších podujatí.

Oblasť: Žilina a okolie

Jedným z hlavných dôvodov pre návštevu regiónu Malá Fatra je jeho bohatá história a kultúra. Brána regiónu - mesto Žilina patrí právom k mestám, ktoré treba navštíviť. Historické budovy, množstvo útulných kaviarní a reštaurácií, malé obchodíky lemujúce jednu z najdlhších peších zón na Slovensku - to je centrum mesta Žilina. Pri prechádzke mestom určite nevynecháte Námestie Andreja Hlinku a Mariánske námestia, ktoré boli vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Práve tu sa nachádza najväčšia hustota historických budov, ktoré odkazujú na dejiny mesta. Pristavte sa a navštívte niektoré z nich.

Oblasť: Žilina a okolie

Medzi obcami Stará Bystrica a Radôstka nájdete rozhľadňu Bobovec. Rozhľadňa na vrchu Bobovec má výšku 16 metrov. Je vybudovaná z tradičných materiálov kameň a drevo. Vedeli ste, že rozhľadňa počas noci i svieti? Preto ju ľahko nájdete aj počas nočných výprav na vrchol.
Pohľad na hrad Strečno od Váhu pozná asi každý. Ale čo tak si ho pozrieť z vtáčej perspektívy? V tom prípade odporúčame vyliezť na vrch, ktorý sa nachádza napravo od hradného brala. Aj keď nepatrí medzi dominanty Lúčanskej Malej Fatry (620 m n. m.), na svoje skromné výškové pomery je relatívne strmý. A práve na jeho najvyššom bode vyrástla rozhľadňa.
Vyhliadka na Dubni sa nachádza na vrchu Dubeň, čo je vrch (s nadmorskou výškou 613 m n. m.) ležiaci nad mestom Žilina a obcou Teplička nad Váhom. Rozhľadňa slúži najmä ako turistická atrakcia a ponúka tak návštevníkom príjemné trávenie voľného času s rodinami a priateľmi. Okrem toho samozrejme poskytuje nezameniteľný výhľad na naše mesto a okolitú prírodu. Môžete si ho vychutnať z výšky 27,4 metra a to priamo z najvyššieho 10. podlažia tohto architektonického skvostu.
Rozhľadňa Terchovské srdce je poslednou zo zastávok už dlho existujúceho náučného chodníka, ktorý je zameraný na spoznávanie fauny a flóry Národného parku Malá Fatra. Vyhliadkovú vežu budete vidieť už z príchodu do Terchovej v smere od Žiliny. Rozhľadňu navrhol Alojz Mucha. Vedie k nej asi 1 km dlhá nenáročná turistická trasa začína v centre Terchovej a zvládnu ju všetky vekové kategórie turistov a dokonca aj mamičky s kočíkmi.

Oblasť: Terchovská dolina/Vrátna

Kilometre upravených zjazdoviek, rozprávkovo nádherná príroda, nekonečné možnosti nielen pre lyžiarov, ale aj snowboardistov - zima v Malej Fatre láka turistov na návštevu. Dokonalé podmienky pre všetkých od prvých krokov na lyžiach až po skúsených lyžiarov vyhľadávajúcich najťažšie zjazdovky. Zlatá perla celej doliny s najstrmšou zjazdovkou na Slovensku. Severne orientovaný ťažký svah s prevýšením až 750 m je prístupný modernou 8-miestnou kabínkovou lanovkou končiacou tesne pod hrebeňom Malej Fatry vo výške 1 494 m.
Lyžiarske stredisko Vrátna Malá Fatra patrí medzi najnavštevovanejšie strediská zimných športov. Rodinnú atmosféru nasajete v stredisku Ski Gavurky, ktoré je ako stvorené pre začiatočníkov a deti.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.