Národný park Malá Fatra

Radi vás budeme sprevádzať pri objavovaní nádherného Národného parku Malá Fatra, ktorého časť je súčasťou nášho regiónu. Na sever od rieky Váh sa nachádza Krivánska Malá Fatra, ktorej veľká časť s rozlohou 22 630 ha je národným parkom. Pomenovaná je podľa najvyššieho vrcholu – Veľkého Kriváňa (1 708,7 m n. m.). Ohraničená je na východe riekami Váh a Orava a na západe riekou Varínka. Viac ako 280 značených chodníkov pre rodiny s deťmi i pre náročných turistov. 645 km cyklistických trás rôznej náročnosti. Krásna a na mnohých miestach nedotknutá príroda s bohatou faunou a flórou. Zaslúžene sa Národný park Malá Fatra radí medzi slovenské prírodné skvosty.

Národný park Malá Fatra

Na malom území nájdete rozmanité prírodné úkazy, hrebene s prekrásnymi scenériami, skalné úbočia, tiesňavy, rokliny, tiché doliny a horské bystriny. Návštevníci sa môžu pokochať aj krásou a pestrosťou kvetnatých lúk v podhorskom pásme. Na každom kroku môžete obdivovať viac ako 1100 druhov vyšších rastlín. Malá Fatra má 4 vlastné endemity – alchemilka Sojákova, alchemilka panenská, očianka stopkatá a jarabina Margittaiho. Tieto druhy nikde inde ako v Malej Fatre nenájdete.

V Malej Fatre môžete poriadať objaviteľské výpravy, pretože tunajšia fauna je skutočne bohatá. Z bezstavovcov pátrajte po jasoňovi červenookom či fúzačovi alpskom. Malofatranskú faunu zastupujú užovka zelená, rosnička zelená, z horských živočíchov je to vretenica severná alebo mlok karpatský. A čo by to boli za hory bez šeliem ako medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid a zriedka sa vyskytujúca mačka divá. Na území parku a v jeho blízkom okolí hniezdi najväčšia a najmenšia európska sova výr skalný a kuvik vrabčí. Svoj domov tu majú i dravce ako orol skalný, jastrab lesný či sokol sťahovavý. Brehy potokov obývajú vodnáre obyčajné, vzácne sú aj rybáriky obyčajné a z predátorov ohrozená vydra riečna. Na lúkach a pasienkoch sa vo večerných a nočných hodinách ozýva volanie chrapkáča poľného.

Pri návšteve Národného parku Malá Fatra Rázovité určite nevynechajte výlet do Jánošíkových dier, ktoré tvorí jedinečná sústava kaňonov a tiesňav. Rebríky a reťaze sú súčasťou celej dobrodružnej trasy. Dierový potok, ktorý nimi preteká, vytvára krásne vodopády. Jánošíkove diery sú čarovné nielen v lete, ale i v zime, kedy sa z nich stáva čarovné ľadové kráľovstvo. Vydajte sa zdolávať vrcholy hôr a vychutnajte si dychberúce výhľady, ktoré malofatranské hrebeňovky ponúkajú. Užite si túry na Veľký Rozsutec, Poludňový Grúň, Chleb, Stoh či Veľký Fatranský Kriváň. Pri vstupe do Vrátnej doliny každého návštevníka očaria pôsobivé skalné útvary. Pôsobia ako impozantná brána, ktorá je úžasným prírodným výtvorom. Z Tiesňav navrhujeme podniknúť výpravu po Zbojníckom chodníku. Príjemnou prechádzkou pre celú rodinu je rozhľadňa Terchovské srdce, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na celé malebné rodisko Juraja Jánošíka.

Prijmite naše pozvanie a odneste si z nášho regiónu tie najkrajšie spomienky.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.