Lyžovanie

Kilometre upravených zjazdoviek, rozprávkovo nádherná príroda, nekonečné možnosti nielen pre lyžiarov, ale aj snowboardistov – zima v Malej Fatre láka turistov na návštevu. Dokonalé podmienky pre všetkých od prvých krokov na lyžiach až po skúsených lyžiarov vyhľadávajúcich najťažšie zjazdovky.

Lyžiarske stredisko Vrátna Malá Fatra patrí medzi najnavštevovanejšie strediská zimných športov. Rodinnú atmosféru nasajete v stredisku Ski Gavurky, ktoré je ako stvorené pre začiatočníkov a deti.

Spoločnosť RAW Vrátna vám ponúka komplexné služby pre vašu zimnú zábavu a ničím nerušenú dovolenku na horách – v ponuke je lyžiarska a snowboardová škola pre začiatočníkov aj pokročilých, požičovňa lyži a snowboardov.


Vrátna Malá Fatra

V čarovnej oblasti dvoch kotlín obkolesených horami v krivánskej časti Národného parku Malá Fatra nájdete stredisko s ideálnymi podmienkami pre strávenie zimnej dovolenky so širokou možnosťou aktivít.

V stredisku Vrátna Malá Fatra si príde na svoje každý. Začiatočníci, mierne pokročilí, i zdatní lyžiari. Ak ste ešte nestáli na lyžiach alebo máte pocit, že si s vami lyže občas robia to, čo chcú, tak práve pre vás sú vhodné zjazdovky označené modrou farbou. Vhodný terén pre začiatočníkov je na Pasekách. Pre mierne pokročilých a pokročilých lyžiarov, ktorí chcú jazdiť väčšou rýchlosťou odporúčame červené zjazdovky. Na týchto svahoch máte možnosť zdokonaľovať svoje zručnosti individuálne alebo za odbornej pomoci inštruktorov. Ak si chcete naplno vychutnávať náročnú jazdu na lyžiach – freestyle a freeride zamierte na zjazdovky označené ako čierne, prípadne červeno-čierne. Odporúčame najmä lokalitu Chleb a Oštiepková mulda.

Vrátna Malá Fatra je ideálnym strediskom pre začiatočníkov aj skúsených lyžiarov. Skrátka lyžovačka pre každého. Vitajte v stredisku, ktoré sa pýši najstrmšou zjazdovkou na Slovensku. Na svoje si tu prídu aj vyznávači snowboardingu, extrémneho lyžovania, či skialpinizmu.

Zjazdovky

Areál lyžiarskeho strediska Vrátna Malá Fatra patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Zjazdovky obkolesuje nádherná príroda Národného parku Malá Fatra, ktorému kraľuje najvyšší vrchol Veľký Kriváň. Vďaka trom strediskám si vo Vrátnej si zalyžujú deti, menej skúsení lyžiari, zdarní lyžiari ale aj profesionáli.

Paseky

Rodinná dovolenka ako vyšitá! Stredisko Paseky je ideálnym miestom pre rodinnú lyžovačku. Svoje služby tu ponúkajú 3 lyžiarske a snowboardové školy a škôlky, požičovne a servisy lyžiarskej a snowboardovej výstroje. Lyžovať môžete na tratiach s celkovou dĺžkou 3,3 kilometra. Na zjazdovku vás dovezie štvorsedačková lanovka a 3 vleky. V stredisku nájdete centrálnu pokladňu, miesto na rýchle občerstvenie medzi jazdami, ale aj reštauráciu, kde sa oplatí zájsť na obed. Aká by to bola dovolenka bez darčekov pre najbližších. Predajňu suvenírov nájdete priamo pod zjazdovkou.

Poludňový Grúň

Do strediska Poludňový Grúň vás privezie štvorsedačková lanovka zo strediska Paseky. Do údolia treba zlyžovať ku štyrom ďalším vlekom. Celková dĺžka tratí časti Poludňový Grúň je viac ako 2,5 kilometra. Občerstvenie a oddych nájdete v chate s reštauráciou.

Chleb

Zlatá perla celej doliny s najstrmšou zjazdovkou na Slovensku. Severne orientovaný ťažký svah s prevýšením až 750 m je prístupný modernou 8-miestnou kabínkovou lanovkou končiacou tesne pod hrebeňom Malej Fatry vo výške 1 494m. Vďaka svojim poveternostným podmienkam je stredisko priam predurčené na jarnú lyžovačku. Čierne zjazdovky a freeridové zóny ocenia tí najskúsenejší lyžiari a snowboardisti.

Reštaurácia Panoráma s prekrásnym panoramatickým výhľadom na vrcholy Malej Fatry, slnečná terasa s pohodlnými ležadlami pre komfortný relax priamo na svahu, jedinečné horské slnko – to všetko nájdete v stredisku Chleb.

Web: www.vratna.sk


Ski Gavurky

Malé rodinné lyžiarske stredisko priamo v obci Terchová s výborným prístupom z hlavnej cesty si zamilujete.

Jednoduchý slnečný svah je vhodný pre rodiny s deťmi a začiatočníkov v lyžovaní, či snowboardingu. Výhodou je prítomnosť lyžiarskej školy s profesionálnymi učiteľmi lyžovania. Nechali ste výstroj doma alebo s lyžovaním začínate, navštívte požičovňu výstroja, kde si s určitosťou vyberiete všetko, čo potrebujete.

Po lyžovačke môžete využiť pripravenú sánkarskú dráhu hneď vedľa zjazdovky. Ak ste skôr nočný vták a milujete nočné lyžovanie, je tu niečo aj pre vás -po večeroch si užijete lyžovanie pod umelým osvetlením.

Web: www.skigavurky.sk


Ďalšie zimné aktivity

O tom, že zimná lyžovačka nemusí byť len o lyžovaní sa presvedčite vo Vrátnej doline! Aktivity strediska Vrátna Malá Fatra vám počas vašej dovolenky v Malej Fatre zaručia množstvo zážitkov, na ktoré budete s radosťou spomínať.

Bežkovanie

Vychutnajte si Malú Fatru na bežkách. V pokoji a tichu prechádzajte čarokrásnymi zákutiami nášho regiónu a obdivujte kúzlo zasneženej prírody.

Dlhá tradícia

Bežecké lyžovanie má v regióne Malá Fatra skutočne dlhú a silnú tradíciu. V súčasnosti je v regióne udržiavaných približne 30 km bežeckých tratí. Pravidelne môžete byť svedkami rôznych lyžiarskych pochodov a pretekov. Malá Fatra je miesto, kde vás bežkovanie chytí za srdce. Ak si nie ste istý, či je tento šport pre Vás, navštívte niektorú z požičovni, ktorá vám poskytne kompletnú výstroj. Vydajte sa úzkymi cestičkami snehom zakrytej krajiny, tento šport vám učaruje!

Tri kúzelné trate regiónu

Oblastná organizácia cestovného ruchu zabezpečuje úpravu bežeckých tratí medzi Belou a Terchovou, kde je pripravených takmer 16 km trate pre klasický aj voľný štýl. Skvele pripravená býva aj trasa na Kysuckej magistrále medzi Krásnom nad Kysucou a Novou Bystricou. Posledná trasa je vo Vrátnej – Tiesňavách s výhľadom na skalné útvary Malej Fatry.

Snowboarding

Druhé miesto v rebríčku obľúbenosti zimných športov patrí snowboardingu. Stredisko je každoročne dejiskom Európskeho pohára v snowboardingu. Pre klasické jazdenie využite upravované zjazdovky na Pasekách a Poludňovom Grúni. Všetci tí, ktorí milujú neupravené terény si prídu na svoje vo freeridovej zóne v lokalite Chleb. Vyvezte sa kabínkovou lanovkou do Snílovského sedla o odštartujte to na Veľkom Kriváni, alebo Chlebe. Severné svahy Vrátnej doliny sú veľmi strmé a vytvárajú tak krásne podmienky na freeride.

Snowkiting

Jeden z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich športov súčasnosti. Vyskočte oveľa vyššie a ďalej ako ste boli doteraz zvyknutý. Jazda s kitom do kopca je ďalšou pôsobivou výhodou, ktorá vám otvára akýkoľvek freeridový terén. Kite vie tiež vyvinúť rýchlosť, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších. Lokalita Chleb vo Vrátnej je jednou z najznámejších snowkitingových lokalít v Európe.

Snowtubing

Kto povedal, že gumové nafukovacie kolesá patria len na tobogany? Moderná verzia sánkovania bez saní. Pravou zábavou nielen pre deti, ale aj dospelých je snowtubing. Zjazd z kopca na gumových kolesách po tubingovej dráhe, na ktorej sú umelé snehové vlny pripomína letný tobogan. Táto ideálna zimná aktivita pre deti, rodiny ale aj väčšie skupiny ponúka skutočne skvelý zážitok.

Snežnicové pochody

Skúšali ste sa niekedy brodiť snehom so snežnicami na nohách? Že nie? Vrátna dolina vám sprostredkuje i takýto nevšedný zážitok. Prechádzky na snežniciach so sprievodcom po zasnežených kútoch Malej Fatry – Vrátnej si určite obľúbite. Zažijete nevšedné výhľady, tajomné zákutia a panenskú prírodu. Viac informácií o snežnicových pochodoch, ako aj širokú ponuku kvalitných služieb ponúka RAW Vrátna.

Skialpinizmus

Maximum adrenalínu a pôžitku z prechodu zasneženou ľadovou krajinou ponúka skialpinizmus. Sprievodca vás prevedie tými najlepšími trasami. Taktiež vás naučí ako si spraviť lavínovú sondu, pracovať s lavínovou technikou, vypočítať si sklon svahu, ako sa správať na horách a mnoho praktických vecí, ktoré môžu byť potrené. Skialpový program ako aj sprievodcov do voľného terénu ponúka spoločnosť RAW Vrátna.

Vyskúšajte možnosť testovania lyží a snowboardov

Jedinečná možnosť, ktorá sa len tak často nevidí, ponúka RAW Vrátna. Za vopred stanovenú dobu a cenu môžete testovať vybrané modely pre vás. Po dvoch jazdách meníte už vopred nastavené modely, aby ste zbytočne nestrácali čas prezúvaním a nastavovaním viazania. Po dobu dvojhodinového testovania stihnete vyskúšať 3 až 4 páry lyží. Počas celodenného testovania z stihnete 8 až 12 párov lyží medzi nimi aj slalomové, obrákové, freeridové, all mountain, pre začiatočníkov. Po tejto skúsenosti budete vedieť, ktoré z lyží, bežeckých lyží či snowboardov sú pre vás tie pravé. Čo vy na to?

Lavínový program

Ďalšou z aktivít na palete služieb RAX Vrátna sú rôzne programy s profesionálny sprievodcom. Veľmi zaujímavý je lavínový program určený pre ľudí, ktorí sa pohybujú vo voľnom teréne v zimnom období a chcú sa naučiť niečo o lavínovom nebezpečenstve. Naučíte sa zásady pohybu vo voľnom teréne, chápať a čítať vrstvenie snehu a pracovať s lavínovou technikou. Trojhodinový lavínový program vás naučí ako predísť nešťastiu, prípadne pomôcť priateľovi v núdzi.

Adresa: RAW - (Riecky A Weiner), Pod Sokolím 16154, 013 06 Terchová

Telefón: Vrátna - Paseky + 421 903 118 116 / Terchová - Gavurky + 421 904 268 408


Zimná turistika

Turistika má v zime zelenú! Uzávierka chodníkov je len v prípade nepriaznivého počasia, o ktorom každodenne informuje Horská záchranná služba Malá Fatra.

Nestratíte sa

Turistické chodníky na hrebeni sú značené zimným tyčovým značením, ktoré Vám pomôže v prípade väčšieho množstva snehu nájsť správnu cestu.


Hrebeň Malej Fatry

Lyžovanie

Zažite zimnú turistiku aj na hrebeni Malej Fatry. Vyvezte sa lanovkou do Snilovského sedla a kochajte sa okolitou zimnou rozprávkou. Vyberte sa na obľúbený Chleb, alebo Kriváň, prípadne sa prejdite ku Chate pod Chlebom na výbornú domácu kuchyňu.


Jánošíkove Diery

Jánošíkove diery sa v zime premenia na nádherné ľadové kráľovstvo, ktoré sa skutočne oplatí vidieť. Časť Dolné diery, ktorá je náučným chodníkom, je prístupná aj v zime. Nádherná turistika je nezabudnuteľným zážitkom. Túru začnite po modrej značke za hotelom Diery. Pokračujte až na salaš Podžiar, kde si môžete urobiť prestávku. Ak je miesto, ktoré sa v zime oplatí navštíviť sú to kúzelné ľadovo nádherné Jánošíkove diery.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.