Skanzeny & Múzeá

Historické fotografie, dokumenty, predmety, hovorené slovo alebo prechádzka po čerstvom vzduchu s rozprávkovým výhľadom – bohatá ponuka múzeí vás určite dostane. Pomerne malý región Malá Fatra so štedrou minulosťou pripravil niečo pre každého. Stačí pobaliť svoje veci, nezabudnúť na fotoaparát a vybrať sa po stopách našich predkov.


Považské múzeum v Žiline

Ako kedysi pracovali drotári, aby zabezpečili rodinu a akým spôsobom sa prepravovali v minulosti? Na tieto a mnoho ďalších zvedavých otázok dostanete odpoveď v Považskom múzeu v Žiline. Spoznajte históriu drotárstva a objavte krásu dejín dopravy na Slovenku v múzeu s viac než 70 ročnou tradíciou. Múzeum spravuje niekoľko zaujímavých, turistami veľmi vyhľadávaných, typov. Navštívte Budatínsky hrad, hrad Strečno s dedinou Paseky, Expozíciu Jánošík a Terchová. Určite neoľutujete.

Expozícia : Drotárstvo – (ne)uveriteľný príbeh jedného remesla

Krátkou prechádzkou z centra mesta sa dostanete do parku hradu Budatín, ktorý v minulosti spĺňal ochrannú funkciu. Pri jeho prehliadke vás určite zaujme expozícia drotárstva rozprávajúca príbeh slovenských drotárov. Historické artefakty z drôtu a plechov, dobové dokumenty a fotografie a ukážky prác vás zavedú ku koreňom pôvodného remesla – drotárstva, od jeho počiatkov až po továrenskú výrobu. Čudovali by ste sa koľko podnikateľských úspechov zažili priekupníci tohto remesla.

Adresa: Budatínsky hrad, Topoľová 1, 010 03 Žilina - Budatín

Web: www.pmza.sk

Expozícia „Jánošík a Terchová“

Cestujte v čase! Vďaka vernej napodobenine tradičnej terchovskej izby to naozaj nie je nemožné. Jej atmosféra vás dostane. Vďaka dokumentom, dobovým listinám a fotografiám sa prenesiete do dôb na začiatku 16.storočia. Expozícia nevynecháva ani nemenej slávneho Slováka a terchovského rodáka spisovateľa Adama Františka Kollára.

Bohatým bral chudobným dával.

Túžba po slobode a spravodlivosti charakterizujú Juraja Jánošíka azda najpresnejšie. Hlavná časť expozície sa zameriava na najznámejšieho terchovského zbojníka a rodáka. Dôležité historické fakty z jeho života, zbojníčenia a popravy – to všetko nájdete v Terchovej. Temnú atmosféru doby, v ktorej žil navodzujú trojrozmerné predmety ako dereš, korbáč, putá, široký opasok či valaška. Príjemným spestrením prehliadky je audiovizuálna prezentácia, ktorá jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom približuje život Juraja Jánošíka všetkým vekovým kategóriám návštevníkov. Táto expozícia sa nachádza v centre Terchovej, v budove obecného úradu.

Adresa: Sv. Cyrila a Metoda, 960 013 06 Terchová

Web: www.pmza.sk


Skanzeny & Múzeá

Múzeum židovskej kultúry

Jedinečná expozícia židovskej kultúry je umiestnená v budove ortodoxnej synagógy, ktorá sa aj v súčasnosti využíva na duchovné účely. Väčšina z vystavovaných exponátov sú sakrálne predmety.

Adresa: Múzeum židovskej kultúry, Daniela Dlabača 15, 010 01 Žilina

Web: www.kehilazilina.sk


Múzeum Malofatranskej operácie Stráňavy

Milovníci vojnovej tematiky zbystrite pozornosť, špeciálne tí, ktorí majú druhú svetovú vojnu v malíčku. Na počesť padlým vojakom bol na vrchu Polom postavený Pamätník víťazstva I. čs. armádneho zboru a v roku 1986 bol premiestnený na neďaleký vrch Javoriny. V obci Stráňavy pred kultúrnym domom v roku 1970 odhalili Pamätník oslobodenia. Pre záujemcov o históriu je za obcou múzeum so stálou expozíciou Malofatranskej operácie. Budova múzea pôvodne slúžila ako hájovňa.


Skanzeny & Múzeá

Drevený betlehem v Terchovej

Kombinácia lipového dreva, jedinečného ozvučenia, unikátnosti a pohybu – taký je Drevený betlehem v Terchovej. Navštívte kostol sv. Cyrila a Metoda, aby ste mohli obdivovať túto nádheru. Terchová so svojimi remeslami, skromné jasličky a prepychové mesto Jeruzalem, nájdete všetky tri časti, ktoré táto majestátna drevená stavba prezentuje? Celkový čarovný efekt podčiarkne jemné ozvučenie a tóny terchovskej hudby tiahnuce sa kostolom.


Skanzeny & Múzeá

Múzeum Kysuckej dediny – Skanzen Vychylovka

V malebnom prostredí regiónu Kysuce, neďaleko obce Nová Bystrica je miesto ako vystrihnuté z rozprávky. Drevené domčeky roztrúsené po doline, očarujúci vodný mlyn či kaplnka vás priam donútia prísť a zažiť túto čarovnú atmosféru na vlastnej koži.

Domčeky zo zatopených obcí

Vedeli ste, že niektoré ľudové domy v skanzene pochádzajú zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka? Pri výstavbe vodnej nádrže Stará Bystrica boli tieto veľmi cenné pamiatky ľudovej architektúry prevezené. Dnes sa každoročne tešia vysokej návštevnosti.

Ako sa žilo na Kysuciach

Dokonalé miesto s duchom minulosti vystihujúce život v regióne Kysuce. Prejdite sa popri obytných domoch a hospodárskych budovách, nebojte sa a vojdite i dnu. Pripravte si svoje fotoaparáty, o krásne zábery veru nebude núdza. Nájdete tu dva mlyny a murovanú kaplnku, ktorá bola premiestnená zo Zborova nad Bystricou. Viete čo sú to cholvarky? Sú to sezónne obydlia, ktoré v minulosti slúžili na ubytovanie pastierov, ustajnenie oviec a uskladnenie obilia. I tieto tradičné stavby nájdete vo Vychylovke. V najstaršom dome skanzenu dnes sídli obchodík so suvenírmi, odkiaľ sa nedá odísť s prázdnymi rukami.

Raj filmárov

Že hovoríme o naozaj unikátnom miestne na Slovensku hovorí i množstvo filmov a seriálov, ktoré boli natočené práve v tejto čarovnej ľudovej dedinke. Medzi najznámejšie patrí rozprávka Lietajúci Cyprián či seriál Teta. Zábery z Vychylovky môžete dokonca pozorovať i v známom českom filme Želary.

Skanzen žije podujatiami

Pre lepšie a vernejšie priblíženie minulosti múzeum každoročne organizuje rôzne zaujímavé podujatia, ktoré vás pohltia. Obľúbená je Kuchyňa starých materí, ktorá približuje tradičnú gastronómiu kraja. Čo tak niečo dobrodružnejšie – trúfli by ste si na súťaž v kosení a vyžínaní trávy?


Skanzeny & Múzeá

Historická lesná úvraťová železnica Vychylovka

Po príjemnej prechádzke skanzenom určite nevynechajte jazdu na Historickej lesnej úvraťovej železnici. Prevezte sa vlakom ťahaným parnou lokomotívou a zažite naozaj nezabudnuteľnú atmosféru historickej jazdy.

Európsky unikát

Historická lesná úvraťová železnica spolu s oravskou časťou železnice tvoria bývalú Kysucko-oravskú lesnú železnicu. Takmer 11 km dlhý úsek železnice je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou. Tento úvraťový systém je jeden z dvoch, ktoré sa v Európe zachovali až do súčasnosti.

Bývalá Kysucko-Oravská železnica slúžila na prepravu vyťaženého dreva z okolitých lesov a v súčasnosti sa zachovalo približne 11 kilometrov železnice , zvyšok bol demontovaný.

Adresa: Skanzen Vychylovka, 023 05 Nová Bystrica - Vychylovka

Web: www.kysuckemuzeum.sk


Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

Hovorí sa „lepšie raz vidieť ako stokrát počuť“, táto fráza najlepšie vystihuje Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou. Presvedčte sa na vlastné oči aká obrovská bola samica mamuta. Replika mamuta v životnej veľkosti vás ohromí. To naozaj musíte vidieť! Zoznámte sa i s remeslami starých otcov a materí, vďaka ďalšej časti expozície múzea. Ak si neviete rady s otázkou fauny a flóry na území regiónu Malej Fatry, navštívte Vlastivedné múzeum, ktoré zodpovie na všetky vaše zvedavé otázky.

Adresa: Vlastivedné múzeum, Kultúrny dom 1. mája, 023 02 Krásno nad Kysucou

Adresa: www.kysuckemuzeum.sk

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.