10 najważniejszych atrakcji

Podregion: Terchovská dolina/Vrátna

Szlak edukacyjny Diery albo jak kto woli, Jánošíkove diery, jest jednym z najbardziej ulubionych i najczęściej uczęszczanych szlaków w pięknym środowisku Krivánskej Małej Fatry. Urzekające wąwozy i kaniony zachwycą każdego, kto je zobaczy. Trasa wiedzie koło dwóch wodospadów po drewnianych kładkach z poręczami. Nikt nie musi się bać. Szlak prowadzący przez Malé diery jest łatwy, pokonają go i małe dzieci.
Na szlak oznakowany kolorem niebieskim wyrusza się z parkingu przy Hotelu Diery, po około pół godzinie będzie widać najładniejszą część ścieżki edukacyjnej Ostrvné. Tu można się do syta delektować pięknem ogromnego skalnego kanionu, którym płynie Dierový potok. Za kanionem trasa prowadzi w kierunku na Podžiar niebieskim szlakiem, na którym umieszczono kilka tablic edukacyjnych. W miejscu Podžiar kończą się Dolné diery. W małym drewnianym domku jest tu bufet, gdzie można się orzeźwić i chwilę odpocząć na ławeczkach albo na łące nad wodą. Powrót tą samą trasą. Na obiad koniecznie należy się zatrzymać w Hotelu Diery, by skosztować potraw tradycyjnej kuchni słowackiej.

Podregion: Terchovská dolina/Vrátna

Kolejka gondolowa Vrátna – Chleb znajduje się bezpośrednio przy przystanku końcowym obok schroniska Chata Vratna. Jest popularną atrakcją turystyczną i służy do transportu turystów pieszych, narciarzy i snowboardzistów. Dolna stacja znajduje się na wysokości 744 m n.p.m., górna stacja 1494 m n.p.m., a prędkość przejazdu wynosi maksymalnie 6 m / s. Na stosunkowo krótkim odcinku różnica wysokości wynosi 750 m. Kolejka jest wykorzystywana przez turystów, którzy chcą oszczędzić swoje nogi przy wyjściu grzbietem Małej Fatry, a tym samym skrócić pieszą wędrówką z 2 godzin do niecałych 10 minut. Ale służy także „nie turystom”, którzy po prostu chcą cieszyć się wspaniałym widokiem z tarasu restauracji Panorama. Kolejka linowa działa przez cały rok.

Podregion: Celé územie OOCR

Setki kilometrów ścieżek rowerowych, od łatwych aż po takie, które podnoszą cię z siodełka. Witamy w raju rowerowym Słowacji- w regionie Małej Fatry. Trasy dla pasjonatów turystyki ekstremalnej oraz dla rodzin z dziećmi, prowadzące po równinach i górach. Podziwiajcie piękno przyrody i wspaniałe widoki z roweru i dołączcie do miłośników turystyki rowerowej !
Czy wiedzieliście, że najgęstsza sieć tras rowerowych na terenie Słowacji znajduje się właśnie w okolicy Terchovej? Właśnie tu, na przeciwko kościoła znajduje się punkt, w którym zaczyna się najwięcej ścieżek rowerowych na Słowacji. Jeżeli należycie do rekreacyjnych turystów rowerowych lub preferujecie trudną, górską turystykę rowerową to napewno wybierzecie jedną z wielu tras rowerowych z bogatej oferty. Trasy rowerowe w okolicach Żyliny, Terchovej, lub Doliny Bytrzyckiej są jak stworzone dla rodzin z dziećmi i dla tych bardziej wymagających rowerzystów.

Podregion: Žilina a okolie

Na lewym brzegu rzeki Wag na wapiennej skarpie nad miejscowością Strečno dumnie wznosi się zamek Strečno. Miejsce jakby stworzone na wycieczkę z dziećmi. Wierzymy, że kilkadziesiąt schodów nie zniechęci Was do odwiedzenia jednego z najlepiej ufortyfikowanych zamków Górnej Doliny Wagu. Czy uda Wam się zdobyć tę fortecę?

Podregion: Kysuce

W malowniczym otoczeniu regionu Kysuce, niedaleko wsi Nová Bystrica znajduje się miejsce jak z bajki. Drewniane domki rozproszone po dolinie, magiczny młyn wodny czy kapliczka dosłownie zmuszą was do kolejnych odwiedzin i do przeżycia tej magicznej atmosfery jeszcze raz.
Po przyjemnym spacerze napewno warto przejechać się historyczną leśną kolejką pętlową zwrotnicową. Ten system pętlowo zwrotnicowy jest jednym z dwóch, jakie do dnia dzisiejszego zachowały się w Europie.

Podregion: Kysuce

Dlaczego podróżować poza Słowację. Czy wiecie, że zegar astronomiczny możecie również podziwiać w naszym kraju. Kisucka wioska Stara Bystrzyca oferuje taki klejnot, którego nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie. Kolejne Słowackie NAJ posiada najdokładniejszy zegar astronomiczny na świecie i jedyny zegar astronomiczny na Słowacji.

Podregion: Žilina a okolie

Aj v tomto roku bude mať Žilinské kultúrne leto bohatý program, ktorý pre návštevníkov všetkých vekových kategórií pripravilo mesto Žilina. Návštevníci z rôznych krajín sa môžu tešiť na zábavu v podobe koncertov, divadelných predstavení, premietaní filmov pre všetky vekové kategórie a takisto na výstavy výtvarných umelcov.
Hlavnými podujatiami sú Tvorivé remeselné dielne, na ktorých návštevník spozná tradičnú prácu remeselníkov a môže si vyrobiť vlastný suvenír. Známe sú tiež podujatia ako Deň európskej kultúry, prezentujúci kultúru a umenie viacerých partnerských miest, Stredoveký deň, Rezbárske sympózium, Sever proti juhu známy pod názvom Žilinčania sa bavia futbalom, Fest Anča, Kinobus ako prehliadka rôznych foriem prezentácie filmov, trojdňové stretnutie ľudí s mentálnym postihnutím s názvom Jašidielňa a množstvo ďalších podujatí.

Podregion: Žilina a okolie

Zabytkowe budynki, różnorodne przytulne kawiarnie i restauracje, małe sklepy położone na jednym z najdłuższych deptaków Słowacji – to centrum Żyliny. Podczas spaceru po mieście na pewno nie ominą Państwo placu Andrea Hlinki i Placu Mariańskiego, które zostały uznane za Miejski Rezerwat Zabytków. Właśnie tu znajduje się największa zagęszczenie historycznych budynków, które łączą się z historią miasta. Przyjedźcie i zwiedźcie niektóre z nich.

Podregion: Žilina a okolie

Medzi obcami Stará Bystrica a Radôstka nájdete rozhľadňu Bobovec. Rozhľadňa na vrchu Bobovec má výšku 16 metrov. Je vybudovaná z tradičných materiálov kameň a drevo. Vedeli ste, že rozhľadňa počas noci i svieti? Preto ju ľahko nájdete aj počas nočných výprav na vrchol.
Pohľad na hrad Strečno od Váhu pozná asi každý. Ale čo tak si ho pozrieť z vtáčej perspektívy? V tom prípade odporúčame vyliezť na vrch, ktorý sa nachádza napravo od hradného brala. Aj keď nepatrí medzi dominanty Lúčanskej Malej Fatry (620 m n. m.), na svoje skromné výškové pomery je relatívne strmý. A práve na jeho najvyššom bode vyrástla rozhľadňa.
Vyhliadka na Dubni sa nachádza na vrchu Dubeň, čo je vrch (s nadmorskou výškou 613 m n. m.) ležiaci nad mestom Žilina a obcou Teplička nad Váhom. Rozhľadňa slúži najmä ako turistická atrakcia a ponúka tak návštevníkom príjemné trávenie voľného času s rodinami a priateľmi. Okrem toho samozrejme poskytuje nezameniteľný výhľad na naše mesto a okolitú prírodu. Môžete si ho vychutnať z výšky 27,4 metra a to priamo z najvyššieho 10. podlažia tohto architektonického skvostu.
Rozhľadňa Terchovské srdce je poslednou zo zastávok už dlho existujúceho náučného chodníka, ktorý je zameraný na spoznávanie fauny a flóry Národného parku Malá Fatra. Vyhliadkovú vežu budete vidieť už z príchodu do Terchovej v smere od Žiliny. Rozhľadňu navrhol Alojz Mucha. Vedie k nej asi 1 km dlhá nenáročná turistická trasa začína v centre Terchovej a zvládnu ju všetky vekové kategórie turistov a dokonca aj mamičky s kočíkmi.

Podregion: Terchovská dolina/Vrátna

Kilometre upravených zjazdoviek, rozprávkovo nádherná príroda, nekonečné možnosti nielen pre lyžiarov, ale aj snowboardistov - zima v Malej Fatre láka turistov na návštevu. Dokonalé podmienky pre všetkých od prvých krokov na lyžiach až po skúsených lyžiarov vyhľadávajúcich najťažšie zjazdovky. Zlatá perla celej doliny s najstrmšou zjazdovkou na Slovensku. Severne orientovaný ťažký svah s prevýšením až 750 m je prístupný modernou 8-miestnou kabínkovou lanovkou končiacou tesne pod hrebeňom Malej Fatry vo výške 1 494 m.
Lyžiarske stredisko Vrátna Malá Fatra patrí medzi najnavštevovanejšie strediská zimných športov. Rodinnú atmosféru nasajete v stredisku Ski Gavurky, ktoré je ako stvorené pre začiatočníkov a deti.

Jak zdobyć niezapomniane wrażenia

Zapisz się do newslettera, a my z przyjemnością prześlemy Ci tylko te najlepsze wskazówki, oferty i wydarzenia z powodu, których warto odwiedzić nasz region.