Kultúra & História

Jedným z hlavných dôvodov pre návštevu regiónu Malá Fatra je jeho bohatá história a kultúra. Neexistuje azda ani jedno miesto, ktoré by návštevníkom neponúklo aspoň krátky príbeh z histórie. Brána regiónu – mesto Žilina patrí právom k mestám, ktoré treba navštíviť. Vedeli ste, že práve v Žiline mal celoštátnu premiéru historicky prvý hraný film o Jánošíkovi? Životu slovenského najznámejšieho zbojníka je venovaná expozícia v obci Terchová.

Pri ceste na Kysuce nezabudnite navštíviť jediný Slovenský orlov v Starej Bystrici, ktorý je najpresnejším na svete. Mestá a obce regiónu žijú i z kultúrnej stránky. Každoročne sa hádam každý teší na legendárne Jánošíkove dni v Terchovej, Staromestské dni v Žiline a iné zaujímavé podujatia, ktoré vracajú život na hrad Strečno, do skanzenu Vychylovka či na Budatínsky hrad.


Historické centrum Žiliny

Historické budovy, množstvo útulných kaviarní a reštaurácií, malé obchodíky lemujúce jednu z najdlhších peších zón na Slovensku – to je centrum mesta Žilina. Pri prechádzke mestom určite nevynecháte Námestie Andreja Hlinku a Mariánske námestia, ktoré boli vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Práve tu sa nachádza najväčšia hustota historických budov, ktoré odkazujú na dejiny mesta. Pristavte sa a navštívte niektoré z nich.

Námestie Andreja Hlinku
Námestie Andreja Hlinku sa nachádza v priestore pôvodného koryta Váhu, ktoré Žilinčania premenili na polia. Neskôr polia nahradila dláždená plocha námestia, do ktorého ústi osem ulíc. V minulosti viedol námestím potom Všivák, ktorý je v súčasnosti vedený pod zemou.

Kostol Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám)
Ozdoba skoro každej pohľadnice Žiliny- jej neoficiálny symbol. Nenavštíviť kostol Najsvätejšej Trojice je akoby ste v Žiline ani neboli. Pôvodný gotický kostol nabral po prestavbe renesančný charakter. Jeho samostatne stojaca zvonica – Burianova veža ponúka nádherný výhľad na okolité centrum mesta.

Náš typ: Odfoťte Kostol Najsvätejšej Trojice priamo z Hlinkovho námestia a odneste si domov pamiatku v podobe fotografie s najtypickejším pohľadom na centrum Žiliny.


Kultúra & História

Slovenský orloj v Starej Bystrici

Načo cestovať mimo Slovenska. Vedeli ste, že orloj môžete obdivovať aj u nás. Kysucká dedinka Stará Bystrica Vám ponúka tento skvost, ktorý nikde inde na svete nenájdete. Ďalšie zo slovenských NAJ si odnáša najpresnejší orloj na svete a jediný orloj na Slovensku.

Najväčšia drevená socha

Kompozícia orloja predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

Pribina s mečom

Vo výklenkoch orloja nájdete šesť bronzových plastík. Vedeli by ste pomenovať niektoré z mien vzácnych Slovákov? Hľadieť na vás bude knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Pozoruhodnosťou je vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov. Všetkých šesť plastík bolo odliatych z bronzu.

Srdce orloja

Srdcom orloja tvorí astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom. Farebnosť hlavnej dosky astrolábu je daná fázami dňa: čierna noc, červená úsvit, bledomodrá deň-obzor, červená súmrak. Ručička so slnkom sa pohybuje po týchto poliach podľa toho, kde sa reálne slnko nachádza. Hlavná doska astrolábu je delená zlatými lemovkami, ktoré označujú rovník, obratník raka, obratník kozorožca a tzv. miestny poludník, teda úsečku priamky, ktorá ukazuje kedy je slnko najvyššie na oblohe nad Starou Bystricou.

Galéria aj informačné centrum

Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý zvon vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov. V priestore pod orlojom nájdete umelecké informačné centrum. Nachádza sa tu aj malá predajná galéria, v ktorej sa vystavujú diela profesionálnych i neprofesionálnych umelcov.

Náš typ : Počkajte si kým orloj odbije presný čas. Pozorujte so zatajeným dychom prechádzajúcich apoštolov za zvuk zvonov a hovoreného slova opisujúceho príbeh slovenského orloja. Sme si istí, že na tento zážitok budete dlho pamätať a nevylučujeme, že si počkáte i na ďalšie divadlo o celej hodine.


Kultúra & História

Kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke

Radôstka je maličká obec nachádzajúca sa v krásnom prostredí Kysuckej vrchoviny. Najfotografovanejším miestom v obci však nie je nádherná príroda, ktorá ju obklopuje. Je to rímsko – katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika. Navštívte Radôstku počas vašej dovolenky v Malej Fatre a garantujeme vám, že jeho fotografiu si so sebou odnesiete aj vy.

Malá obec s veľkým ocenením

Nie každá obec na Slovensku sa môže pochváliť ocenením za svoj kostol. Radôstka jedno také vlastní a je právom hrdá na svoj kostol. Európsky inštitút kultúrnych trás so sídlom v Luxemburgu projekt interiéru Kostola sv. Andreja Svorada a Beňadika ocenil II. miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe. Už je vám hádam jasné, prečo je kostol tak často fotografovaný.

Moderný a zároveň tradičný

Kostol je postavený z dreva. Jeho budova vyznieva moderne, ale zároveň zachováva tradíciu kysuckých stavieb a nádherne korešponduje s hornatým terénom. Celkové riešenie jeho stavby a použitie prírodných materiálov je pre tento región charakteristické. Drevo stavbu kostola venovali miestni obyvatelia. Ku kostolu patrí vysoká zvonica a budova fary. Na rozdiel od novostavieb iných kostolov je táto stavba ukážkou skutočne citlivého použitia kameňa a dreva. Aj jeho interiér s prvkami ľudovej architektúry určite stojí za vašu návštevu. Účasť na bohoslužbe v tomto veľkolepom priestore je skutočne výnimočným zážitkom.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.