Hrady & Zámky

Spoznajte históriu nášho regiónu a navštívte tie najkrajšie hrady a zámky v okolí. Hneď v samotnom centre regiónu – meste Žilina sa nachádza Budatínsky hrad s rozsiahlym anglickým parkom. Vedeli ste, že z jeho hradnej veže zažijete neopakovateľný pohľad na Žilinu a jej okolie? Na romantickú prechádzku na hrad Lietava určite nezabudnete. Lietavský hrad je najrozsiahlejšou zrúcaninou na Slovensku, ktorú v minulosti považovali za nedobytný bod.

Kultúrnymi podujatiami najviac žije hrad Strečno, ktorý sa vypína na skalnatom brale a rovnako ponúka nádherné výhľady na rieku Váh a okolité dedinky. O niečo vyššie, na opačnej strane brehu rieky Váh nájdete ruiny Starého alebo tiež nazývaného Varínskeho hradu opradeného mnohými povesťami.

Milovníkov renesancie určite zaujme Bytčiansky zámok, kde dnes sídli Štátny archív. Mesto Bytča ponúka i ďalšiu kultúrnu zaujímavosť a to pekne zrekonštruovaný Sobášny palác, ktorý tvorí súčasť zámockého areálu. Pri objavovaní regiónu určite nevynechajte jednu z najstarších kultúrnych pamiatok – kaštieľ Radoľa, kde sa dozviete aj to ako sa v minulosti žilo na Kysuciach.

Hrady & Zámky

Hrad Lietava

Vyberte sa na pohodový rodinný výlet do krásnej prírody Malej Fatry, pribaľte si so sebou košík plný dobrôt a vydajte sa za dobrodružstvom. Mali ste už niekedy piknik na hrade s kráľovským výhľadom ako na dlani? Namierte zo Žiliny na juhozápad do obce Lietava alebo Lietavská Svinná odkiaľ sa pohodlne dostanete ku hradu.

Palatín na hrade

Počiatky hradu siahajú do konca 13. storočia a spájajú sa s rodom Balašovcov. Azda najznámejším majiteľom hradu Lietava bol uhorský palatín Juraj Thurzo. Hrad bol v minulosti veľmi rozsiahlou stavbou. Základ tvorila hranolová veža, ku ktorej bol pristavený palác ukončený kaplnkou. Hrad obsahoval dve prehradia. Dokumenty hovoria, že Lietavský hrad mal približne 90 miestností.

Najrozsiahlejšia zrúcanina na Slovensku

Lietavský hrad sa týči medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná približne 13 kilometrov od mesta Žilina. Vďaka svojej rozlohe patrí medzi jednu z najrozsiahlejších zrúcanín na Slovensku a je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Príjemná prechádzka na hradné nádvorie

Na hrad vás zavedú dve turistické značky. Pre viac zdatných nadšencov je ako stvorená modrá turistická značka z obce Lietava  časť Majer. Pre deti a rodiny je priateľská trasa po zelenej turistickej značke z obce Lietavská Svinná, ktorá vedie lúkou s nádherným výhľadom na hrad Lietava, a neskôr lesíkom, ktorého tieň príjemne osvieži.

Náš tajný typ

Privstaňte si, na hlavu nasaďte čelovku a do ruky vezmite fotoaparát. Príďte na Lietavský hrad ešte pred východom slnka a pozorujte nádhernú hru prírody a oblohy. Vaše ranné vstávanie bude odmenené tým najlepším spôsobom, prekrásnym výhľadom na zobúdzajúce sa slnko.

Web: www.hradlietava.sk


Hrady & Zámky

Budatínsky hrad

Zo Žiliny ďaleko chodiť nemusíte. Príjemnou prechádzkou sa dostanete do okrajovej časti mesta Budatín, ktorá nesie meno po jednom zo strážnych hradov na Slovensku – Budatínskom hrade. Hneď pri príchode do areálu vás bezpochyby zaujme nádherný anglický park – ideálne miesto pre rodiny s deťmi, romantické dvojice či skupinku kamarátov a v neposlednom rade i pre štvornohých členov rodiny.

Bohatá minulosť

Prvá zmienka o Budatíne pochádza z 13. storočia. Zaujímavosťou je spôsob akým bol tento strážny hrad vybudovaný. Uprostred močarísk sa nachádzalo malé bralo, ktoré zvýšili navezením hliny, čím vybudovali čiastočne umelý pahorok. O hrade tradujú mnohé historky. Vedeli ste, že často menil majiteľov? Jedným z nich bol aj Matúš Čák Trenčiansky neskôr aj Žigmund Luxemburský, ktorý hrad daroval manželke. Dokonca sa o hrade spomína aj ako o spustošenej opustenej stavbe.

Unikátna expozícia drotárstva

Drotárstvo bolo špecifickým slovenským remeslom, ktoré je úzko späté s regiónom Kysuce. Návšteva Budatínského hradu vám toto remeslo lepšie priblíži. Spoznáte históriu i výrobky drotárov od ich vandrovných začiatkov až po továrenskú výrobu. Vaše deti určite poteší kolekcia rozmerných figúr ľudí, zvierat, rozprávkových bytostí, a modelov dopravných prostriedkov, samozrejme celá z drôtu.

Piknik s výhľadom na hrad

Pokiaľ dáte počas vašej dovolenky prednosť leňošeniu či romantickej prechádzke určite nevynechajte areál Budatínského hradu, kde sa na rozlohe približne 50 000 m² rozprestiera nádherný anglický park. A čo takto sa vystrojiť na malý piknik? Jeden z najkrajších parkov Žiliny ponúka množstvo jedinečných zákutí pod korunami stromov s výhľadom na Budatínsky hrad ako stvorených na piknik. Pri prechádzke parkom si určite všimnete symbol Slovanov – majestátnu lipu, ktorá tomuto miestu kraľuje už celých 350 rokov. Park zdobí i drevený model mohutnej plte s dvoma pltníkmi, ktorí kedysi plávali v okolí Budatína.

Hrady & Zámky

Z vtáčej perspektívy

Od roku 2014 je pre turistov sprístupnená veža Budatínskeho hradu, ktorá ponúka skutočne nádherný pohľad na Žilinu a jej bezprostredné okolie. Pri relaxe v parku vybehnite po pár schodov, ten výhľad za to určite stojí!

Adresa: Topoľová 1, 010 03 Žilina

Web: www.pmza.sk

Otváracie hodiny:

Otváracie hodiny expozície drotárstvo a výstav:Máj - August:Pondelok - Nedeľa:09:00 - 16:40
September - Apríl:Utorok - Nedeľa:09:00 - 16:40
Otváracie hodiny parku:Apríl - September:Pondelok - Nedeľa:06:00 - 22:00
Október - Marec:Pondelok - Nedeľa:7:00 - 18:00

Hrady & Zámky

Hrad Strečno

Na ľavom brehu rieky Váh sa na vápencovom brale nad obcou Strečno hrdo vypína hrad Strečno. Miesto ako stvorené na výlet s deťmi. Veríme, že vás pár desiatok schodov neodradí od návštevy jedného z najlepšie opevnených hradov na Hornom Považí. Podarí sa vám dobiť túto pevnosť?

Výhľad ako bonus

Po zdolaní všetkých schodov sa vám naskytne skutočne neopakovateľný výhľad. Neexistuje asi nikto, kto by navštívil Strečno a odišiel bez fotografie, ktorá zachytáva pohľad na rieku Váh z vtáčej perspektívy.

Zaujímavé expozície

Pri návšteve hradu sa môžete tešiť na prehliadku archeologickej časti, historickej časti a hradnej kuchyne. Najnovšou sprístupnenou expozíciou je kováčska dielňa. Najznámejšou osobou spájanou so Strečnom je Žofia Bosniaková. Vďaka jej dobrým skutkom a pomoci chorým a chudobným bola nazývaná Svätica zo Strečna. Zomrela ako 35 ročná a jej telesné ostatky sa našli neporušené v hradnej krypte. Neskôr boli prevezené do kostola v Tepličke nad Váhom, kde môžete ich zostatky pozorovať ešte dnes. V krypte hradu je pre návštevníkov umiestnená hlinená kópia múmie Žofie.

Ako sa k hradu dostať

Vyrazte priamo z parkoviska pod skalným bralom po schodoch až k hradu, koľko schodov treba prekonať je naše malé tajomstvo.

Stredoveká dedina Paseka

Pri návšteve dedinky Paseka, ktorá sa nachádza pod hradom Strečno, sa budete cítiť skutočne ako v stredoveku. Dedinka je postavená podľa vzoru dobových stredovekých stavieb. Nájdete v nej dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Všetky domčeky sú kompletne vybavené a majú slamenú strechu. Súčasťou dediny je aj funkčná zvonica a studňa. Na tradíciu sa myslelo i pri výbere stavebného materiálu – drevo a tŕstie hrajú v tomto prípade hlavnú úlohu. Pri dedinke sa nachádza i ohnisko s grilom, preto ak Vám vyhladne môžete si niečo chutné pripraviť a stráviť tak pekný rodinný deň pod hradom. Pre najmenších turistov je pripravené drevené ihrisko.

Hrad žije podujatiami celý rok

Navštívte hrad počas letných mesiacoch, kedy máte možnosť vidieť predstavenia rytierov, sokoliarov, improvizované divadlá, ktoré vás prenesú do dôb kráľov a kráľovien, ale aj ukážky tradičných starých remesiel. Máte radi dobrodružstvo a hlavne nemáte strach? V tom prípade sú pre Vás ako stvorené strašidelné nočné prehliadky hradu. Vyvrcholením letnej sezóny sú augustové Hradné dni Žofie Bosniakovej. Priľahlý amfiteáter je na slávnosti ako stvorený! Máme typ aj pre športovcov, zúčastnite sa akcie Beh do hradných schodov, a či schody zvládnete i spočítať, to nám poviete v cieli.

Adresa: Hradná 1, 013 24 Strečno

Web: www.pmza.sk

Otváracie hodiny:

Apríl - September:Pondelok - Nedeľa:09:00 - 17:00 hod.
Október:Pondelok - Nedeľa:09:00 - 15:00 hod.
November:Pondelok - Nedeľa:09:00 - 15:00 hod.

Hrady & Zámky

Starhrad

Oproti hradu Strečno, na pravom brehu rieky Váh nájdete Starý hrad, často označovaný ako Starhrad. Cesta k hradu je príjemnou nenáročnou turistikou i pre rodinky s deťmi. Nezabudnite do batohov pribaliť zopár maškŕt, ak by ste cestou vyhladli alebo balíček na opekanie. Spojenie turistiky či dlhšej prechádzky s opekaním je vždy dobrý nápad. Dovolenka v Malej Fatre ponúka skvelé kombinácie ako spoznať krásy regiónu.

Z hradu Varín Starý hrad

Vedeli ste, že Starý hrad plnil ako prvý strážnu funkciu hradu Strečno? Hrad postavili na ochranu starej cesty vedúcej Považím, neďaleko brodu, kde stará cesta prechádzala z pravého brehu na ľavý. Patril Varínskemu panstvu a spočiatku sa volal Varín. Názov Starý hrad dostal až po postavení Strečna, ktoré prevzalo jeho pôvodnú funkciu.

Prístup na hrad

Vydajte sa po červenej turistickej značke, ktorá začína v obci Nezbudská Lúčka. Cesta trvá približne hodinu, ponúka však nádherné prírodné divadlo, vďaka ktorému sa môže i predĺžiť. Príďte do cieľa načas a vychutnajte si unikátny výhľad na Domašínsky meander Váhu.

Adresa: 013 24 Nezbudská Lúčka


Hrady & Zámky

Kaštieľ Radoľa

Kde hľadať najstaršiu kultúrnu pamiatku na Kysuciach, ak nie v najstaršej obci tohto regiónu, v obci Radoľa. Ozdoba Kysúc – s takýmto označením sa veľmi často stretnete v spojitosti s renesančným Kaštieľom Radoľa. Objavte ďalšie NAJ regiónu Malá Fatra – navštívte Radoľu.

Záhadná minulosť

O tom ako kaštieľ vznikol sa dnes už nedozvieme. Jeho najstaršia časť pravdepodobne pochádza zo 16. storočia. Počas svojej éry prešiel kaštieľ niekoľkými prestavbami. Verili by ste, že sa tu nachádzali stodoly, stajne, rybníky, ovocná záhrada, a dokonca i pivovar, chmeľnice, mlyn a píla? Neskôr slúžil kaštieľ výlučne na obytné účely, kým neprešiel ďalšou rekonštrukciou.

Zub a mláďa mamuta na Kysuciach

Najstaršie dejiny Kysúc je názov stálej expozície Kysuckého múzea, ktorá dokumentuje dejiny regiónu od mladšieho paleolitu po stredovek a približuje najstaršie osídlenie kysuckej oblasti. Najväčším lákadlom je určite zub z mamuta či replika mamutieho mláďaťa, ktorá zaujme každého návštevníka. Hneď na poschodí je pre vás pripravená ďalšia stála expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach. Už jej názov nám prezrádza, čo múzeum ponúka. Príďte a nahliadnite do obývacej spálne z konca 19.storočia, ktorá vám dokonale zobrazí ako sa kedysi žilo.

Adresa: Kaštieľ Radoľa / 023 36 Radoľa

Web: www.kysuckemuzeum.sk

Otváracie hodiny:

Pondelok - Piatok: 08:00 - 16:00 hod.
Nedeľa:10:00 - 16:00 hod.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.