Historická Žilina – Malý okruh
Historická Žilina – Veľký okruh
Kostol svätej Barbory a Loretánska kaplnka
Počas vašej dovolenky na Slovensku určite často zažívate pocit neistoty keď prídete do mesta, v ktorom ste ešte nikdy neboli. Všade okolo vás sú cudzí ľudia, ulice, budovy a vy neviete, ktorým smerom sa vydať? Ubezpečujeme vás, že v Žiline sa vám to vďaka našim informáciám nestane. A ak náhodou aj áno, v Turistickej informačnej kancelárii v Žiline vám radi a ochotne pomôžu. Či už prídete vlakom, autobusom, autom, lietadlom, v zime alebo v lete, u nás ste vždy vítaní.
Mesto Žilina je metropolou severozápadného Slovenska, mestom na sútoku troch riek – Váhu, Kysuce a Rajčianky. Je štvrtým najväčším mestom Slovenskej republiky, sídlom Žilinského samosprávneho kraja a bránou do regiónu Malá Fatra. Žilina prežíva v súčasnosti dynamický rozvoj, ktorý akcelerovala investícia KIA Motors Slovakia. Mesto však nie je len centrom automobilovej výroby, ale spolu s regiónom Malá Fatra aj zaujímavou turistickou destináciou. Sídli tu Žilinská univerzita a od roku 2008 Žilinská diecéza. V poslednom období vzrastá záujem o mesto ako o centrum seminárneho a konferenčného cestovného ruchu.
Jedným z hlavných dôvodov pre návštevu regiónu Malá Fatra je jeho bohatá história a kultúra. Neexistuje azda ani jedno miesto, ktoré by návštevníkom neponúklo aspoň krátky príbeh z histórie. Brána regiónu – mesto Žilina patrí právom k mestám, ktoré treba navštíviť. Vedeli ste, že práve v Žiline mal celoštátnu premiéru historicky prvý hraný film o Jánošíkovi? Životu slovenského najznámejšieho zbojníka je venovaná expozícia v obci Terchová. Pri ceste na Kysuce nezabudnite navštíviť jediný Slovenský orlov v Starej Bystrici, ktorý je najpresnejším na svete. Mestá a obce regiónu žijú i z kultúrnej stránky. Každoročne sa hádam každý teší na legendárne Jánošíkove dni v Terchovej, Staromestské dni v Žiline a iné zaujímavé podujatia, ktoré vracajú život na hrad Strečno, do skanzenu Vychylovka či na Budatínsky hrad.
Historické centrum Žiliny
Historické budovy, množstvo útulných kaviarní a reštaurácií, malé obchodíky lemujúce jednu z najdlhších peších zón na Slovensku – to je centrum mesta Žilina. Pri prechádzke mestom určite nevynecháte Námestie Andreja Hlinku a Mariánske námestia, ktoré boli vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Práve tu sa nachádza najväčšia hustota historických budov, ktoré odkazujú na dejiny mesta. Pristavte sa a navštívte niektoré z nich.
Námestie Andreja Hlinku
Námestie Andreja Hlinku sa nachádza v priestore pôvodného koryta Váhu, ktoré Žilinčania premenili na polia. Neskôr polia nahradila dláždená plocha námestia, do ktorého ústi osem ulíc. V minulosti viedol námestím potom Všivák, ktorý je v súčasnosti vedený pod zemou.
Kostol Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám)
Ozdoba skoro každej pohľadnice Žiliny- jej neoficiálny symbol. Nenavštíviť kostol Najsvätejšej Trojice je akoby ste v Žiline ani neboli. Pôvodný gotický kostol nabral po prestavbe renesančný charakter. Jeho samostatne stojaca zvonica – Burianova veža ponúka nádherný výhľad na okolité centrum mesta.
Náš typ: Odfoťte Kostol Najsvätejšej Trojice priamo z Hlinkovho námestia a odneste si domov pamiatku v podobe fotografie s najtypickejším pohľadom na centrum Žiliny.
Burianova veža
V minulosti plnila funkciou zvonice, pozorovateľne, ochrany pred požiarmi a príchodom nepriateľov teraz je každodenne navštevovaná desiatkami turistov. Zvonica postavená na spôsob talianskej kampanily, teda mimo chrámu, je jedným z lákadiel Žiliny.
Vyhliadková veža
Počas poslednej prestavby v roku 1941 získala veža vyhliadkovú terasu, ktorá bola pre verejnosť sprístupnená až v roku 2013. Na zvuku vynovených zvonov slávnostne sprístupnili zrekonštruovanú vežu širokej verejnosti.
Interiér veže ponúka pohľad na obnovené zvony, výstavu historických máp Žiliny a unikátny plastický model mesta a jeho stavby v roku 1933. Hlavným dôvodom návštevy Burianovej veže je výhľad, ktorý sa vám naskytne po zdolaní jednoduchých točitých schodov.
Budova Považskej galérie umenia
Ďalšia zo secesných budov Žiliny je sídlom Považskej galérie umenia v Žiline. Nachádza sa na Hlinkovom námestí. Inštalácie galérie predstavujú kombináciu nových médií v kombinácií s tradičnou maľbou, sochou a grafikou.
Babuškov (Makovického) dom
Jedna z budov, ktorá hneď na prvý pohľad priláka oko turistu. V minulosti tu pôsobil MUDr. Dušan Petrovič Makovický, osobný lekár známeho ruského spisovateľa L. N. Tolstého. V súčasnosti tu sídli Krajské kultúrne stredisko a Považská hvezdáreň v Žiline.
Mariánske námestie
Historické srdce Žiliny, ako je Mariánske námestie často označované je ďalším z miest, ktoré musíte navštíviť. Námestie počas svojej éry vystriedalo viacero názvov – Rínok, Kruhové námestie, Námestie Františka Jozefa, Námestie slobody a Námestie Dukla.
Vedeli ste, že budovy na námestí nestáli pôvodne v jednom rade, ale uskakovali? K vyrovnaniu priečelí došlo pri výstavbe laubní v roku 1521 po rozsiahlom požiari, ktorý zničil veľkú časť Žiliny.
Žilinské laubne
Charakteristickou črtou Mariánskeho námestia sú otvorené arkádové chodby, t.j. podlubia, miestne nazývané „laubne“. Nachádzajú sa nielen na námestí, ale zasahujú aj do priľahlej Hodžovej a Radničnej ulice. Podobný systém laubní sa nachádza aj v iných mestách na Slovensku, no takýmto rozsiahlym komplexom laubní sa okrem Žiliny nemôže pochváliť iné mesto na Slovensku a údajne ani v celom Uhorsku. Na čo sa využívali? Na námestí sa pravidelne konali jarmoky. Pod laubňami predávali tovar majitelia domov, a to najbohatší obchodníci a kupci v meste.
Prvá písomná zmienka o území mesta Žiliny je z roku 1208. V listine nitrianskeho župana Tomáša sa spomína pod názvom “terra de Selinan” (zem Žiliňany). V miestnej časti Dolné Rudiny sa nachádza najstaršia architektonická pamiatka na území Žiliny a najstaršia stavba svojho druhu na severozápadnom Slovensku – Kostol sv. Štefana kráľa, ktorého začiatky siahajú do 13. storočia. Rok 2008 bol rokom osláv 800. výročia prvej písomnej zmienky o území mesta. Rok 2012 je rokom osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky o Žiline ako o meste. Historické srdce Žiliny tvorí Mariánske námestie, ktoré bolo v roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Vďaka štvorcovému pôdorysu a laubniam s arkádami vytvára neopakovateľnú atmosféru, jedinečnú svojho druhu na Slovensku. Neoficiálnym logom mesta je pohľad z Námestia A. Hlinku na Kostol Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám) s balustrádou.
Sochu chceli odstrániť
Uprostred námestia (hoci nie v jeho symetrickom strede) sa nachádza baroková socha Nepoškvrnenej Panny Márie – Immaculaty na podstavci s reliéfom sv. Floriána. Sochu niekoľkokrát opravovali, v roku 1953 ju chceli dokonca odstrániť a premiestniť na iné miesto, avšak po páde kamenára z lešenia a jeho následnej smrti sa o to už nikto nepokúšal.
Legendy spojené s námestím
Na námestí sa nachádzajú dve studne, jedna s hĺbkou 12,7 m pri Panskom dome, druhá s hĺbkou 10,4 m na opačnej strane námestia. Pri jednej zo studní sa nachádzal aj pranier (stĺp hanby). S námestím sa spája veľa legiend, v ktorých sa spomína prepojenie objektov podzemnými chodbami. Objavila sa dokonca i zvesť, podľa ktorej pod námestím vedie tajná chodba až do Budatínskeho hradu.
Stará radnica
Za pozornosť určite stojí Stará radnica, ktorá stojí na Mariánskom námestí. Pôvodne gotická budova prešla viacerými stavebnými úpravami. Jedna z legiend hovorí, že na vežičke radnice bol zvon, na ktorom zvonili vždy vtedy, keď odsúdeného viedli na popravisko na Šibeničný vrch. Okrem sídla správy mesta bola v budove miestnosť pre nočnú stráž, väzenie a archív. Dnes je stará radnica reprezentatívnym sídlom primátora mesta, na jej prízemí sa nachádza sobášna sieň. Vedeli ste, že v roku 1994 bola na budovu nainštalovaná zvonkohra? Jej zvuk môžete počuť každú celú hodinu.
Kostol Obrátenia sv. Pavla Apoštola a kláštor
Kostol vybudovali jezuiti v barokovom štýle ako jednolodňový. Má tri podlažia a dve veže. Zaujímavé sú pôvodné gotické pivnice pod kostolom, ku ktorým sa viaže viacero historiek.
Žilinské katakomby
Spočiatku slúžili ako masové hroby ľudí, potom ako miesto na uskladnenie potravín, za vojny zachránili židovské deti pred deportáciou do koncentračných táborov a dnes ich môžu navštíviť turisti. Katakomby pod Mariánskym námestím v Žiline vyrážajú dych svojou veľkosťou a tajomnosťou. Málokto ešte prednedávnom vedel, čo sa ukrýva pod Kostolom Obrátenia sv. Pavla Apoštola na Mariánskom námestí v Žiline.
Pivnice prekvapujú svojou veľkou rozlohou a rozvetvenosťou. Strach a zatajený dych Vás budú sprevádzať počas prehliadky. Vezmite si so sebou baterku či čelovku. Prejdete pôvodnými chodbami, ktoré sú temné a vlhké, zatuchnutý vzduch miestami presvecuje svetlo z vetrákov. Niektoré bočné chodbičky sú zasypané a nikto nevie, čo je za nimi. Steny pivníc boli z kameňa a dosiek, drevo však pri jednom z mnohých požiarov, ktorý postihol Žilinu zhorelo.
Legenda o Agáte
S katakombami sa viaže mnoho historiek a legiend. Jedna hovorí o čarodejnici Agáte, ktorej sa mnohí obyvatelia Žiliny báli, kvôli jej veľmi často pravdivým veštbám. Počas veľmi zlého počasia sa chcela Agáta uchýliť do bezpečia. Nikto z obyvateľov Mariánskeho námestia ju nechcel prichýliť, iba bratia jezuiti z jezuitského kostola. Agátu umiestnili do jednej z miestností gotických pivníc – katakomb. Práve vtedy vypukol veľký požiar, ktorý zničil všetky domy na Mariánskom námestí okrem kostola a kláštora. Ľudia hovorili, že práve túžba pomsty a Agátine čary spôsobili toto nešťastie.
Absolvujte prehliadku so zatajeným dychom po úzkych tmavých chodbách tiahnucich sa pod Mariánskym námestím so sviečkou v ruke. O dobrodružstvo bude postarané!
Dom umenia Fatra (Grand Bio Universum)
Secesná budova slúžila ako kino a divadlo s názvom „Grand Bio Universum“, práve tu sa v roku 1922 konala celoštátna premiéra prvého slovenského hraného filmu Jánošík. Dnes je sídlom Štátneho komorného orchestra Žilina.
Neologická synagóga
Jeden z hlavných židovských prvkov mestského okruhu židovská Žilina. Funkcionalistická architektúra s maurskými prvkami zaraďuje synagógu medzi unikátne pamiatky na Slovensku. Budova synagógy prešla v rokoch 2016 – 2027 rozsiahlou rekonštrukciou. Dnes je dejiskom besied, trhov a tematických výstav.
Rosenfeldov palác
Pripomína vám Rosenfeldov palác inú známu budovu? Máte pravdu, jedná sa totiž o zmenšeninu viedenského zámku Belveder. Rosenfeldov palác patrí medzi najkrajšie secesné pamiatky nielen v Žiline, ale aj na Slovensku. V súčasnosti je budova zapísaná aj v zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska a je novým kultúrnym bodom mesta Žilina. Zúčastniť sa tu môžete množstva prednášok, koncertov, tvorivých dielní a workshopov.
Bunkre 2.svetovej vojny
To sa len tak nevidí! Región Malej Fatry vám ponúka jedinečnú možnosť nahliadnuť do skutočných bunkrov z obdobia druhej svetovej vojny. Vidieť ich môžete pozdĺž ľavého brehu rieky Bystrice v Krásne nad Kysucou a Zborove nad Bystricou. Ideálne je nasadnúť na bicykel a prejsť Bystrickou cyklomagistrálou, ktorá vás zavedie priamo k historickej zaujímavosti. Bunkre reprezentujú obdobie oslobodzovania Nemcami okupovaného Krásna nad Kysucou a okolia v novembri 1944. Opevňovacie práce pre nemeckú armádu boli zamerané na územie ústupovej cesty z hornej Oravy smerom cez Bystrickú dolinu. Informácia hlavne pre pánskych návštevníkov – v bunkroch sa používal guľomet MG 34 a MG 42.
Loretánska kaplnka Žofie Bosniakovej
Loretánska kaplnka Žofie Bosniakovej sa nachádza v Tepličke nad Váhom. Zaraďte návštevu tejto obce pri ceste zo Žiliny do Terchovej. S históriou obce Teplička nad Váhom sa spája meno Žofia Bosniaková. Zastavte sa tu počas vašej dovolenky a spoznajte minulosť výnimočnej ženy.
Svätica zo Strečna a bosniaky
So súhlasom manžela zriadila Žofia v Tepličke nad Váhom útulok. Útočisko tam našli chudobní a opustení, siroty a cudzinci bez ohľadu na pôvod a príslušnosť. Chudobným rozdávala malé chlebíky-bosniaky. Vedeli ste, že práve od mena Žofie Bosniakovej doteraz používame názov bosniaky pre malé slané buchty?
Žofia nikdy neodmietla žiadnu prosbu o pomoc. Jej život sa vyznačoval štedrosťou, obetavosťou a láskou k poddaným. Zomrela na hrade Strečno, kde jej telo po 45 rokoch objavili noví majitelia. Doteraz je záhadou ako vydržalo tak dlho neporušené hoci nebolo zabalzamované.
Loretánska kaplnka
Názov a pôvod kaplnky pochádza z talianskeho pútnického mesta Loreto. Kaplnka je zasvätená k Loretánskej Panne Márii. Neporušené telo Žofie Bosniakovej tu bolo prenesené v roku 1729 z krypty kostola. V kaplnke, pod obrazom s vlastnou podobizňou odpočívala Žofia do roku 2009, kedy boli jej telesné pozostatky zničené ohňom. Ostatky zničeného Žofiinho tela boli uložené do špeciálnej schránky a nanovo vystavené v kaplnke, ktorá je naďalej prístupná verejnosti.
Slovenský orloj v Starej Bystrici
Načo cestovať mimo Slovenska. Vedeli ste, že orloj môžete obdivovať aj u nás. Kysucká dedinka Stará Bystrica Vám ponúka tento skvost, ktorý nikde inde na svete nenájdete. Ďalšie zo slovenských NAJ si odnáša najpresnejší orloj na svete a jediný orloj na Slovensku.
Najväčšia drevená socha
Kompozícia orloja predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.
Pribina s mečom
Vo výklenkoch orloja nájdete šesť bronzových plastík. Vedeli by ste pomenovať niektoré z mien vzácnych Slovákov? Hľadieť na vás bude knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Pozoruhodnosťou je vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov. Všetkých šesť plastík bolo odliatych z bronzu.
Srdce orloja
Srdcom orloja tvorí astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom. Farebnosť hlavnej dosky astrolábu je daná fázami dňa: čierna noc, červená úsvit, bledomodrá deň-obzor, červená súmrak. Ručička so slnkom sa pohybuje po týchto poliach podľa toho, kde sa reálne slnko nachádza. Hlavná doska astrolábu je delená zlatými lemovkami, ktoré označujú rovník, obratník raka, obratník kozorožca a tzv. miestny poludník, teda úsečku priamky, ktorá ukazuje kedy je slnko najvyššie na oblohe nad Starou Bystricou.
Galéria aj informačné centrum
Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý zvon vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov. V priestore pod orlojom nájdete umelecké informačné centrum. Nachádza sa tu aj malá predajná galéria, v ktorej sa vystavujú diela profesionálnych i neprofesionálnych umelcov.
Náš typ : Počkajte si kým orloj odbije presný čas. Pozorujte so zatajeným dychom prechádzajúcich apoštolov za zvuk zvonov a hovoreného slova opisujúceho príbeh slovenského orloja. Sme si istí, že na tento zážitok budete dlho pamätať a nevylučujeme, že si počkáte i na ďalšie divadlo o celej hodine.
Kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke
Radôstka je maličká obec nachádzajúca sa v krásnom prostredí Kysuckej vrchoviny. Najfotografovanejším miestom v obci však nie je nádherná príroda, ktorá ju obklopuje. Je to rímsko – katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika. Navštívte Radôstku počas vašej dovolenky v Malej Fatre a garantujeme vám, že jeho fotografiu si so sebou odnesiete aj vy.
Malá obec s veľkým ocenením
Nie každá obec na Slovensku sa môže pochváliť ocenením za svoj kostol. Radôstka jedno také vlastní a je právom hrdá na svoj kostol. Európsky inštitút kultúrnych trás so sídlom v Luxemburgu projekt interiéru Kostola sv. Andreja Svorada a Beňadika ocenil II. miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe. Už je vám hádam jasné, prečo je kostol tak často fotografovaný.
Moderný a zároveň tradičný
Kostol je postavený z dreva. Jeho budova vyznieva moderne, ale zároveň zachováva tradíciu kysuckých stavieb a nádherne korešponduje s hornatým terénom. Celkové riešenie jeho stavby a použitie prírodných materiálov je pre tento región charakteristické. Drevo stavbu kostola venovali miestni obyvatelia. Ku kostolu patrí vysoká zvonica a budova fary. Na rozdiel od novostavieb iných kostolov je táto stavba ukážkou skutočne citlivého použitia kameňa a dreva. Aj jeho interiér s prvkami ľudovej architektúry určite stojí za vašu návštevu. Účasť na bohoslužbe v tomto veľkolepom priestore je skutočne výnimočným zážitkom.
Žilina žije podujatiami
Centrom mesta prechádza jedna z najdlhších a najkrajších peších zón na Slovensku s množstvom reštaurácií a štýlových kaviarničiek. Počas celého roka sa v meste konajú viaceré kultúrne, športové a spoločenské podujatia, napr. Staromestské slávnosti, Žilinský literárny festival, Kiosk, Stredoveký deň a mnohé iné. Ak nestihnete spoznať všetky krásy Žiliny za jeden deň, nevadí. Priamo v centre mesta sa môžete ubytovať v jedinom hoteli s prívlastkom „boutique“ v Žilinskom kraji. Nájdete tu exkluzívne prostredie vytvorené pomocou jedinečného dizajnu, decentného luxusu a komornej atmosféry. Hotel je obľúbený aj vďaka kreatívnej zážitkovej gastronómii. Prežijete tu nezabudnuteľné romantické okamihy pri jedle plnom pôžitku a oddýchnuť si môžete napríklad aj v hotelovom Relax centre. Ak dávate prednosť skôr aktívnejšej forme oddychu, navštívte areál plážových športov NA LEGENDÁCH, určite neoľutujete.
Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.