Areas to explore

Arrive, take a deep breath, cast off your worries and relax. Our region will get you to stop dreaming and start planning that perfect holiday. Natural beauty. Hiking trails. Kilometres of cycle routes. Ridge walks with fantastic views. Places rich in history. Sports. High quality hotels. Enjoy choosing for yourself.

Distances

Why look far afield, when you can find the best of everything in one region. A region full of natural beauty, history and incomparable experiences. Wherever you go there is something interesting that is worth a visit. Let yourself be inspired by the latest offers and tips for outings. You can see the distances to various destinations in our region. Wherever you go, you will bring back unforgettable memories.

Discover Malá Fatra

National park of Malá Fatra

Viac ako 280 značených chodníkov pre rodiny s deťmi i pre náročných turistov. Na malom území nájdete rozmanité prírodné úkazy, hrebene s prekrásnymi scenériami, skalné úbočia, tiesňavy, rokliny, tiché doliny a horské bystriny. Určite nevynechajte výlet do Jánošíkových dier, ktoré tvorí jedinečná sústava kaňonov a tiesňav. Rebríky a reťaze sú súčasťou celej dobrodružnej trasy.

Spoznaj Malú Fatru

Bike trails

Vitajte v cykloraji Slovenska - regióne Malá Fatra. Trasy pre adrenalínových jazdcov i pre rodiny s deťmi, po rovinách aj horách. Vychutnajte si krásy prírody a nádherné výhľady zo sedla bicykla a pridajte sa k nadšencom cykloturistiky! Ak patríte medzi rekreačných cyklistov, alebo ste vyznávačmi náročnej horskej cyklistiky, určite si z bohatej ponuky až 645 km cyklistických trás rôznej náročnosti vyberiete. Cyklistické trasy v okolí Žiliny, Terchovej, či Bystrickej doliny sú ako stvorené pre rodiny s deťmi i tých najnáročnejších cyklistov.

Find bike trails

TOP 10 attractions

Would you like tips for unforgettable experiences?

Subscribe to our newsletter and it will be our pleasure to send you the best tips, offers and events that make our region worth visiting.