Žilina a okolie

Žilina – mesto mnohých tvárí

Pomyselnú bránu do regiónu Malá Fatra tvorí mesto Žilina s prívlastkom „mesto mnohých tvárí“. Kým jedny si zamilujú kultúru a historickú tvár Žiliny pre druhých je pripravený bohatý športový program v objatí nádhernej prírody. Táto metropola severného Slovenska má vo svojej ponuke skutočne mnoho zaujímavosti.

Vďaka svojej bohatej kultúre a strategickej polohe si ju naozaj zamilujete. Sútok troch riek – Váh, Kysuca a Rajčianka nájdete jedine v Žiline, vo štvrtom najväčšom meste Slovenskej republiky a sídle Žilinského samosprávneho kraja.

Niečo z histórie…

Prvá písomná zmienka o území mesta Žilina pochádza z roku 1208. V listine nitrianskeho župana Tomáša sa spomína pod názvom „terra de Selinan“ (zem Žiliňany). V súčasnosti v meste pod rovnakým názvom pôsobí šermiarsky cech.

Súčasná tvár mesta…

A čo v zime? Zohrejte sa chutným punčom alebo si pochutnajte na dobrotách vianočných trhov, ktoré pre Vás mesto Žilina každoročne pripravuje. Hovorí sa, že neoficiálnym logom mesta je pohľad z Námestia Andreja Hlinku na Kostol Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám) s balustrádou. Počas prechádzky centrom nebude pre vás žiadnym problémom nájsť útulnú kaviarničku, kde si vychutnáte svoju dávku kávy spolu s chutným dezertom. V meste sa celoročne konajú rôzne spoločenské a kultúrne akcie, na ktoré sa miestni obyvatelia vždy veľmi tešia. Vrcholom kultúrneho leta sú Staromestské slávnosti, počas ktorých navštívia Žilinu tisícky návštevníkov. Hudobné kapely a zoskupenia sa striedajú na dvoch hlavných pódiách.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.