Fojtov potok

Navštívte počas vašej dovolenky na Slovensku náučný chodník Fojtov potok nachádzajúci sa v kysuckej obci Zborov nad Bystricou. Obec obkolesujú lesy a všade vládne ticho a pokoj. Nechajte sa viesť po náučno-turistickom chodníku Fojtov potok, kde si krásy kysuckej prírody môžete užívať plnými dúškami.

Pastierske obydlia

Fojtov potok územne patrí do CHKO Kysuce a nachádzajú sa tu viaceré chránené druhy rastlín a živočíchov. Je situovaný v tesnej blízkosti obce. Fojtov potok tvorí jednu z mnohých dolín, ktoré sa tiahnu od hlavnej cesty smerom do chotára obce. Po obidvoch stranách sa nachádzajú pozostatky pastierskej činnosti našich predkov tzv. “cholvárky”, z ktorých sú mnohé prestavané na víkendové chaty.

Liečivá voda

Okrem nádherného prostredia, ktoré si vás určite získa sa môžete dostať až na Veľkú Raču, ktorá je vyhľadávanou turistickou oblasťou. Mnohí ľudia v tejto lokalite vyhľadávajú pramene vody, pretože podľa tradície je vraj liečivá. Nájdete tu aj tzv. hladnú vodu – studničku. Nemajte strach sa z nej napiť, pocítite úžasné osvieženie. Pri studničke sa zastavuje množstvo ľudí a niektorí si ju dokonca odnášajú vo fľašiach aj domov. Táto lokalita je skutočným rajom pre hubárov. Trasou vás budú sprevádzať náučno-informačné tabule a dozviete sa napríklad aj to, ako stromy absorbujú oxid uhličitý.

Trvanie: 
Východiskový bod: Zborov nad Bystricou
Cieľový bod: Zborov nad Bystricou
Náročnosť: nenáročná trasa, vhodná aj pre rodiny s deťmi

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.