Vrátna – Chata na Grúni

Poloha: Krivánska Malá Fatra
Celkové stúpanie: 220 m
Náročnosť: ľahká

Popis trasy: Na úvod máme pre Vás ponuku nakrátku, ľahkú túru aj s malými deťmi. Začiatok je pri Chate Vrátna (750 m), kam sa môžete doviesť autobusom alebo autom a tiež tam aj zaparkovať. Priamo oproti chate začína žltá značka, ktorá Vás vtiahne hneď do lesa. Chodník nie je náročný, je to cca 45 min. mierneho stúpania a určite ho zvládnu aj menšie deti. Prechod lesom je príjemný hlavne počas horúcich letných dní, pretože až na pár rúbanísk sa stále pohybujete v tieni stromov. Ak sa predsa len unavíte a potrebujete chvíľku na oddych, poslúži Vám na to zopár drevených lavičiek popri chodníku. Keď vyjdete z lesa, máte pred sebou posledných 5 min. chôdze po lúke priamo k chate do nadmorskej výšky 970 m. Tu na Vás čaká občerstvenie na letnej terase, kde zaženiete nielen smäd, ale aj hlad. Deti sa môžu vyšantiť na trávnatom detskom ihrisku so šmýkačkou, preliezkami a hojdačkami. Ak ich nebolia nôžky, môžu si zahrať obľúbené loptové hry. Priamo od chaty je krásny výhľad na Veľký Rozsutec a hrebeň Malej Fatry. Cesta späť tou istou trasou Vám bude trvať 30 min., ale ak sa vyberiete cez Paseky na Starý dvor, rátajte s hodinovým zostupom. Ak nie ste viazaní na auto, môžete zísť druhou, ale trošku strmšou cestou po modrej značke do Štefanovej. Zostup trvá cca 45 min. Odtiaľ môžete zbehnúť do Terchovej na kolobežkách alebo vláčiku.

4 prístupové trasy

Ku chate na Grúni sa dostanete 4 chodníkmi. Z Vrátnej doliny je najjednoduchší a najľahší výstup na chatu chodníkom po žltej značke od chaty Vrátna (trvanie cca 45 min.). Chodník začína na konci Vrátnej doliny, rovno pod kabínkovou lanovkou do Snilovského sedla (na Chleb). Po modrej turistickej značke sa ku chate dostanete aj z lokality Starý dvor (trvanie cca 1 hod. 15 min.) s možnosťou vyviezť sa kabínkovou lanovkou do Snilovského sedla. Na chatu sa dostanete aj zo Štefanovej, tiež po modrej turistickej značke (trvanie cca 1 hod.). Obe tieto cesty majú začiatok na miestach, kde môžete bez problémov zaparkovať, prípadne sa tam dostať autobusom. Žltá turistická značka vás ku chate zavedie strmým klesaním z hlavného hrebeňa – úbočia Poludňového Grúňa (trvanie cca 45 min.).

Detské ihrisko aj reštaurácia

Chata na Grúni ponúka okrem ubytovacích aj reštauračné služby. Využiť môžete detské, basketbalové, futbalové alebo volejbalové ihrisko. Na krytom ohnisku s posedením sa dá opekať alebo grilovať.

Trvanie: chata Vrátna – chata na Grúni (45 min.); Snilovské sedlo – chata na Grúni (1 hod. 15 min.); Štefanová – chata na Grúni (1 hod.); Poludňový Grúň – chata na Grúni (45 min.)
Náročnosť: nenáročná trasa vhodná aj pre rodiny s deťmi

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.