Kraviarske – Žitné – Baraniarky – Príslop

Poloha: Krivánska Malá Fatra
Náročnosť: stredne ťažká

Celkový čas pre zelenú a modrú značku zo Starej doliny do Starého dvora: 3:55 h
Celkové stúpanie: 758 m

Popis trasy: Túru môžete začať z parkoviska Stará dolina (700 m n. m.). Chodník vedie 1:15 h úzkou dolinou po zelenej značke stálym stúpaním. Pred koncom vyjdete z lesa a po lúke sa dostanete až do sedla za Kraviarskym (1228 m n. m.). Tu zabočte vpravo na modrú značku a pokračujte po hrebeni s vrcholmi Kraviarske, Žitné, Baraniarky, až do sedla Príslop. Pri prechode hrebeňom sa Vám naskytnú krásne výhľady na každú stranu. Vľavo vidíte celú Žilinskú kotlinu, vpravo hlavný hrebeň Malej Fatry, za sebou máte Malý a Veľký Kriváň a z vrchu Baraniarky máte Vrátnu ako na dlani. Zostup z vrcholu Baraniarky cez spomínané sedlo je prudký a do Starého dvora trvá skoro dve hodiny. V prípade, že počasie pár dní pred touto túrou nebolo najlepšie a dosť pršalo, buďte opatrní pri zostupe do sedla Príslop. Terén tu môže byť podmočený a šmykľavý.

Celkový čas pre modrú značku s vývozom do Snilovského sedla do Starého dvora: 3:25 h
Celkové stúpanie: 259 m / 1173 m klesanie!

Druhým variantom tejto túry je vymeniť výšľap po zelenej značke zo Starej doliny za rýchly vývoz kabínkovou lanovkou od Chaty Vrátna do Snilovského sedla. Odtiaľ pokračujte modrou značkou po vrstevnici popod hrebeň až na Chrapáky. Cesta trvá 45 min. K tomu pridáme 15 minútový prudší zostup a ste v sedle za Kraviarskym. Tu si môžete oddýchnuť a rozhodnúť sa, ako ďalej. Túru môžete ukončiť hodinovým zostupom po zelenej na parkovisko do Starej doliny. Ak máte chuť, kľudne pokračujte po hrebeni modrou značkou, ako v prvom prípade. Na záver túry sa môžete občerstviť v reštaurácii hotela Rozsutec alebo na Starom majeri, kde sa nachádza aj minizoo pre najmenších. Posilnení dobrým obedom, môžete pokračovať k autu na parkovisko do Starej doliny, avšak už po hlavnej ceste.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.