Hrebeňom Malej Fatry na Poludňový Grúň, Stoh alebo až do Zázrivej

Poloha: Krivánska Malá Fatra
Náročnosť: stredne ťažká – ťažká

Popis trasy: Táto celodenná túra po hrebeni so štartom vo Vrátnej doline popod kabínkovú lanovku do Snilovského sedla, cez Chleb, Hromové, Poludňový Grúň, Stoh, Medziholie až do Zázrivej, je pre skutočných vytrvalcov. Je to snáď najobľúbenejšia hrebeňovka s krásnymi výhľadmi. Pre tých, ktorí si chcú začiatok túry zľahčiť, je možnosť vyviezť sa kabínkovou lanovkou do Snilovského sedla. Ušetríte skoro 2 hodiny času a nohy odľahčíte od stúpania 774 m po zelenej značke. Pravdaže, nemusíte ju prejsť až do Zázrivej. Preto sme pre Vás pripravili tri možnosti jej ukončenia:

Celkový čas pre túru zo Snilovského sedla cez Chleb na Poludňový Grúň a k Chate Vrátna: 3:10 h
Celkové stúpanie: 243 m / 1017 m klesanie!
Zostup z Poludňového Grúňa na Chatu na Grúni: pripravte sa na strmé klesanie, pretože za 45 min. zdoláte prevýšenie okolo 500 m. Ak ste doteraz ešte nepoužili turistické palice, tu sa budú hodiť. V prípade, že pár dní pred touto túrou pršalo, zostupujte opatrne, terén bude šmykľavý. Sledujte žltú značku, ktorá Vás dovedie až na chatu, kde si môžete zaslúžene oddýchnuť. Sily načerpáte z dobrej slovenskej kuchyne i z bufetu. Zakončenie túry bude opäť po žltej značke až k Chate Vrátna. Ak budete mať po túre energiu, môžete sa prejsť k symbolickému cintorínu, ktorý sa nachádza 10 min. od Chaty Vrátna po zelenej značke.

Celkový čas pre túru zo Snilovského sedla cez Stoh a Medziholie do Štefanovej: 5:00 h
Celkové stúpanie: 620 m / 1511 m klesanie!
Výstup na Stoh: z Poludňového Grúňa pokračujte po červenej do Stohového sedla. Chodník do sedla klesá, ale hneď odtiaľ nasleduje strmý výstup cez široký chrbát až na vrchol Stohu, ktorý sa mnohým turistom podobá na veľkú kopu sena. Cesta vedie po červenej značke a trvá 1:15 h. Zostup do sedla Medziholie je o pol hodinu kratší, ale zato veľmi strmý a dá Vašim kolenám zabrať. V sedle je vždy veľa ľudí, ktorí sa pripravujú na výstup na Veľký Rozsutec alebo tu už oddychujú po jeho zdolaní, prípadne smerujú hore na Stoh. Určite by sa všetci potešili horskej chate, ktorá tu kedysi stá- la a ponúkala turistom nocľah a občerstvenie. Ak je už dosť pokročilá hodina alebo už nohy neposlúchajú, odporúčame radšej zostúpiť po zelenej cez Šlahorku do Štefanovej. Trvať by Vám to nemalo viac ako 1,5 hod.

Celkový čas pre túru zo Snilovského sedla cez Stoh a Medziholie do Bielej – rázcestie: 5:25 h
Celkové stúpanie: 620 m / 1584 m klesanie!
Hrebeňovka až do Zázrivej: túto, a tiež predchádzajúcu trasu, odporúčame skutočne zdatným turistom, ktorí radi zdolávajú hrebene hôr. Z Poludňového Grúňa sa do sedla Medziholie dostanete podľa popisu z bodu 2. Odtiaľ prejdite na žltú k smerovníku Pod Rozsutcom. Je to len 5 min. Pred Vami je zelená a žltá značka. Tá zelená Vás po 1,5 hod. prechodu lesom dovedie do osady Biela. Ďalších 20 min. po asfaltke a ste na hlavnej ceste č. 583 v časti Biela – Rázcestie. Na križovatku do Terchovej v časti Zázrivá – Petrová sa dostanete už len po hlavnej ceste, ktorá je veľmi frekventovaná, tak buďte opatrní. Žiaľ, autobusové spojenie z jednej obce do druhej je, vďaka križovatke dvoch okresov, zlé. Do Terchovej sa dostanete peši opäť po hlavnej ceste za dobré 2,5 hod. alebo pri troche šťastia stopom. Žltá značka od smerovníka Pod Rozsutcom vedie tiež cez les, ale do sedla Príslop nad Bielou a cesta trvá tiež 1,5  hod. Odtiaľ už len 0,5 hod. po lúkach a ste v časti Zázrivá – Petrová. Tu sa nachádzajú drevenice Jánošíkov dvor s  reštauráciou. Ak tam neprídete neskoro večer, určite si doprajte chutnú porciu halušiek. Návrat do Terchovej opäť po ceste, ale už asi o polhodinku kratší.

Variant so začiatkom v Štefanovej
Túru na spomínaný hrebeň môžete absolvovať aj zo Štefanovej. Hodí sa to hlavne pre tých, ktorí sú tam ubytovaní, alebo ktorým nevadí strmý výstup do kopcov. Tu nohy určite nepošetríte, lebo až na Stoh Vás čaká cca 3-hodinový výstup s prevýšením necelých 1000 m, ktoré musíte zdolať po vlastných. Zo Stohu sa za 1:15 h. dostanete na Poludňový Grúň. Ak ste už unavení alebo sa počasie začína kaziť, môžete Vaše putovanie ukončiť 45 min. zostupom na Chatu na Grúni – viď možnosť 1. Od chaty nemusíte schádzať iba žltou značkou k Chate Vrátna, ale dá sa prejsť aj do Štefanovej. Vtedy musíte sledovať modrú a o 45 min. ste na mieste, kde ste začínali.

Veríme, že mnohí z Vás určite nebudú chcieť vynechať hrebeň. Ak ste sa takto rozhodli, z Poludňového Grúňa pokračujte ďalej po červenej cez Steny, Hromové, Chleb až do Snilovského sedla. Táto nenáročná hrebeňovka by Vám nemala trvať viac, ako 1:20 h. Ak stihnete ešte kabínkovú lanovku, môžete ju využiť na prepravu dole k Chate Vrátna. Ale kľudne môžete ísť aj peši, no vtedy rátajte ešte s hodinovým zostupom. Počas úvodných metrov sa Vám naskytnú krásne pohľady na hrebeň, ktorý ste práve prešli. Od lanovky môžete na prepravu do Vášho ubytovacieho zariadenia využiť buď profi kolobežky, turistický vláčik, alebo autobus.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.