Home PageLokalityŽilina a okolie

Žilina a okolie

Žilina; autor - Ľubo Bechný

Počas vašej dovolenky na Slovensku určite často zažívate pocit neistoty keď prídete do mesta, v ktorom ste ešte nikdy neboli. Všade okolo vás sú cudzí ľudia, ulice, budovy a vy neviete, ktorým smerom sa vydať? Ubezpečujeme vás, že v Žiline sa vám to vďaka našim informáciám nestane. A ak náhodou aj áno, v Turistickej informačnej kancelárii v Žiline vám radi a ochotne pomôžu. Či už prídete vlakom, autobusom, autom, lietadlom,  v zime alebo v lete, u nás ste vždy vítaní.

Mesto Žilina je metropolou severozápadného Slovenska, mestom na sútoku troch riek – Váhu, Kysuce a Rajčianky. Je štvrtým najväčším mestom Slovenskej republiky, sídlom Žilinského samosprávneho kraja a bránou do regiónu Malá Fatra. Žilina prežíva v súčasnosti dynamický rozvoj, ktorý akcelerovala investícia KIA Motors Slovakia. Mesto však nie je len centrom automobilovej výroby, ale spolu s regiónom Malá Fatra aj zaujímavou turistickou destináciou. Sídli tu Žilinská univerzita a od roku 2008 Žilinská diecéza. V poslednom období vzrastá záujem o mesto ako o centrum seminárneho a konferenčného cestovného ruchu.

Štvorcové námestie s laubňami

Prvá písomná zmienka o území mesta Žiliny je z roku 1208. V listine nitrianskeho župana Tomáša sa spomína pod názvom “terra de Selinan” (zem Žiliňany). V miestnej časti Dolné Rudiny sa nachádza najstaršia architektonická pamiatka na území Žiliny a najstaršia stavba svojho druhu na severozápadnom Slovensku  – Kostol sv. Štefana kráľa, ktorého začiatky siahajú do 13. storočia. Rok 2008 bol rokom osláv 800. výročia prvej písomnej zmienky o území mesta. Rok 2012 je rokom osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky o Žiline ako o meste. Historické srdce Žiliny tvorí Mariánske námestie, ktoré bolo v roku 1987 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Vďaka štvorcovému pôdorysu a laubniam s arkádami vytvára neopakovateľnú atmosféru, jedinečnú svojho druhu na Slovensku. Neoficiálnym logom mesta je pohľad z Námestia A. Hlinku na Kostol Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám) s balustrádou.

Žilina žije podujatiami

Centrom mesta prechádza jedna z najdlhších a najkrajších peších zón na Slovensku s množstvom reštaurácií a štýlových kaviarničiek. Počas celého roka sa v meste konajú viaceré kultúrne, športové a spoločenské podujatia, napr. Staromestské slávnosti, Žilinský literárny festival, Kiosk, Stredoveký deň a mnohé iné. Ak nestihnete spoznať všetky krásy Žiliny za jeden deň, nevadí. Priamo v centre mesta sa môžete ubytovať v jedinom hoteli s prívlastkom „boutique“ v Žilinskom kraji. Nájdete tu exkluzívne prostredie vytvorené pomocou jedinečného dizajnu, decentného luxusu a komornej atmosféry. Hotel je obľúbený aj vďaka kreatívnej zážitkovej gastronómii. Prežijete tu nezabudnuteľné romantické okamihy pri jedle plnom pôžitku a oddýchnuť si môžete napríklad aj v hotelovom Relax centre. Ak dávate prednosť skôr aktívnejšej forme oddychu, navštívte areál plážových športov NA LEGENDÁCH, určite neoľutujete.

Najnavštevovanejšia zrúcanina

12 km od Žiliny, smerom na Rajeckú dolinu sa nachádza obec Lietava, preslávená Lietavským hradom. Ten sa nad obcou majestátne vypína vo výške 664 m. Patrí k najrozsiahlejším a najnavštevovanejším zrúcaninám na Slovensku. Jeho počiatky spadajú do konca 13. storočia. Prvým známym majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky a posledným významným majiteľom Juraj Thurzo.  Z hradného vrchu si môžete vychutnať atraktívne výhľady na Strážovské vrchy, Malú Fatru a Veľkú Fatru. Zrúcanina hradu Lietava je miestom, na ktoré určite nezabudnete.

Malé vidiecke sídlo

“Malé vidiecke sídlo” – aj tak sa označuje obec Porúbka. Prvá písomná správa o jej osídlení je z roku 1362, keď bola Porúbka zahrnutá do Lietavského panstva. Obec leží v Žilinskej kotline na terasovitých náplavoch rieky Rajčianky. Práve jej povodie využívali v minulosti obyvatelia na pasenie husí a dobytka. Porúbka patrí medzi najnavštevovanejšie lezecké lokality severného Slovenska. Oblasť poskytuje širokú paletu lezeckých terénov rôznej náročnosti.

Drsná história, pohodová súčasnosť

Aj tak by sa dala charakterizovať stručne obec Stráňavy, 8km od Žiliny. V jej okolí sa konali kruté boje v rámci Malofatranskej operácie, ktorému je dnes venovaná stála expozícia v múzeu. Nad obcou, na vrchu Javorina stojí majestátny pamätník I. československého armádneho zboru a v centre obce stojí pamätník oslobodenia. Obec je výborným miestom pre štart turistických výletov na hrebeň Lučanskej Malej Fatry alebo na hrad Strečno. V letných mesiacoch je v prevádzke kúpalisko v krásnom prostredí s termálnou vodou 24-26°C AquaEden Stráňavy.