Home PageLokalityTerchovská dolina / Vrátna

Terchovská dolina / Vrátna

Malá Fatra; autor: archív VrátnaTerchovská dolina – čarokrásna príroda, jedinečná fauna a flóra, kedysi majestátne kaštiele a kúrie, drevené domčeky, milí a dobrosrdeční ľudia. Toto všetko a ešte omnoho viac na vás čaká, keď sa rozhodnete pre dovolenku na Slovensku v našom regióne.

Teplička nad Váhom

Keď sa vydáte zo Žiliny smerom na Terchovskú dolinu, prvá obec, ktorou budete prechádzať je Teplička nad Váhom.  S históriou obce sa spája meno Žofia Bosniaková, ktorá tu v 17. storočí žila so svojim manželom, palatínom Františkom Vešelénim. Jej život sa vyznačoval štedrosťou, obetavosťou a láskou k poddaným.  Spolu s manželom založili v obci útulok. Útočisko tu našli chudobní a opustení, siroty a cudzinci bez ohľadu na pôvod a príslušnosť. Žofia zomrela na hrade Strečno 28. 4.  1644. Jej telo bolo nájdené v krypte po rokoch neporušené. Rakva s jej neporušeným telom bola umiestnená v loretánskej kaplnke v Tepličke nad Váhom do roku 2009, kedy bola psychicky narušeným človekom zničená. Ostatky jej zničeného tela si môžete pozrieť v tejto najvýznamnejšej kaplnke nášho regiónu aj vy. Ak skôr hľadáte niečo akčnejšie, ste na správnom mieste. Terchovskú dolinu z oblakov môžete pozorovať, keď sa vydáte po žltej turistickej značky priamo z obce. Tá vás zavedie na vrch Straník. Ten vám okrem nádherného kruhového výhľadu na okolie ponúka možnosť pozrieť sa na región Malá Fatra z výšky. Práve Straník je totiž vychýreným miestom pre paragliding a závesné lietanie.

Belá

Obec Belá je široko-ďaleko preslávená vynikajúcou zmrzlinou. Jej existencia je prvýkrát písomne doložená listinou zo 7. 1.  1378. Z bohatej obecnej histórie stojí za zmienku fakt o privilégiách tunajších richtárov. Richtár tu mohol napríklad vlastniť mlyn, pílu, pivovar, pálenicu, krčmu a výčap piva. Obec žije v súčasnosti bohatým kultúrnym životom. Každoročne sa tu v júli koná “Belská púť” a areál autocampingu Belá Nižné Kamence, ktorý získal ocenenie slovenský kemping roka 2015, žije nielen turistami, ale aj zaujímavými kultúrnymi a športovými akciami. Belá je tiež zaujímavá pre turistov. Krásne výhľady ponúka lokalita Belské skaly prístupná z centra, na hlavný hrebeň Malej Fatry sa dostanete Bránickou dolinou.

Terchová

Terchová je ideálnym vstupným bodom do Národného parku Malá Fatra. Je to rozlohou najväčšia obec žilinského okresu, ktorú tvorí až 68 osád. Terchová je významným strediskom cestovného ruchu na Slovensku. História Terchovej – pôvodne valašskej osady siaha do 16. storočia.  Na konci 18. storočia mala Terchová 438 domov, 380 rodín a 2 164 obyvateľov. Následkom veľkého sucha v rokoch 1845 – 1847 postihla  Terchovú morová epidémia, mnoho obyvateľov  odchádza na Dolnú zem s nádejou na lepší život.  Počas oslobodzovacích bojov v roku 1945 bola drevená časť obce zničená. Nová Terchová sa začala dvíhať z popola vojny po roku 1948. Začala patriť k najväčším obciam v okrese a obec sa stále viac a viac rozrastala.

V Terchovej to žije

V súčasnosti  žije obec kultúrou a cestovným ruchom. Terchovský štátny sviatok – Jánošíkove dni sa konajú v obci od začiatku 60. rokov.  Okrem tohto najväčšieho folklórneho festivalu na Slovensku sa tu konajú aj Cyrilometodské dni, Country fest Rozmarín, Terchovský Budzogáň a mnohé ďalšie. Nielen kultúra, ale aj krása okolitej prírody láka do Terchovej a okolia turistov. V lete sem prichádzajú milovníci turistiky, prírody a folklóru. V zime si nadšenci zimných športov vychutnávajú lyžovačku v špičkovom stredisku vo Vrátnej.

Malebná Vrátna

3 km od Terchovej, v Národnom parku Malá Fatra sa nachádza Vrátna. Je to malebná dolina v Krivánskej Malej Fatre a zároveň aj najväčšie stredisko letnej ako aj zimnej malofatranskej turistiky. Jej územie je ohraničené vencom vrcholov Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie. Impozantný vstup do Vrátnej tvoria jedinečné Tiešňavy s viacerými vodopádmi, ktoré vytvára riečka Varínka, ktorá vyviera v závere doliny. Nachádza sa tu niekoľko zaujímavých skalných útvarov, z ktorých najznámejší je kamenný Mních. Okrem neho môžete vidieť  útvary pripomínajúce Ťavu, Päť furmanov, Krokodíla a mnohé iné. Časť Tiesňav tvorí dolina Obšívanka, ktorou vedie Zbojnícky chodník.

Adrenalín na kolobežkách

Vrátna – to nie je len turistika a zimné aktivity. Vašu túru po Malej Fatre môžete zakončiť na kolobežkách. Tento nenáročný a ekologický spôsob dopravy si môžete zvoliť z Vrátnej, prípadne Štefanovej. Nemusíte sa ničoho báť. Kolobežky sú špeciálne upravené. Jazde po kľukatom horskom teréne sú prispôsobené ich kolesá. Zosilnené brzdy dovoľujú isť rýchlosťou chôdze, ale aj väčšou rýchlosťou podľa toho, či si zvolíte rekreačný alebo adrenalínový spôsob jazdy.

Ak máte radi skôr históriu a dobrodružstvo, navštívte terchovský lanový park. Tento jediný lanový park v Malej Fatre ponúka okrem lanovej dráhy pre dospelých a deti, aj prehliadku stálej expozície pohyblivých a statických obrích sôch dinosaurov. Navštívte praveký svet plný prekážok, nudiť sa určite nebudete!

 

Nájdi trasu

Ako:   zobraziť nastavenia
From:
To: