Home PageLokalityKysuce

Kysuce

 

KMúzeum kysuckej dediny; autor: Kysucké múzeumysuce bývajú často označované ako jeden z najkrajších kútov stredného Slovenska. Dominuje im zachovalá príroda a hlboko zakorenené tradície. Tento drsný, kopcovitý kraj však skrýva okrem zelených lesov aj mnoho kultúrnych a prírodných zaujímavostí. Skôr ako navštívite túto jedinečnú oblasť nášho regiónu, ktorá si azda najviac zachovala svoju pôvodnú a prirodzenú podobu, priblížime vám miesta, kam môžete počas vašej dovolenky na Slovensku zájsť.

Krásno nad Kysucou

Vedeli ste, že Krásno nad Kysucou je najmladšie mesto na území Slovenskej republiky? Vďaka dlhoročnej tradícii v spracovaní dreva si vyslúžilo prívlastok “mesto dreva”. Kysucké drevárske závody (1986 – 1998) boli jedným z drevárskych podnikov, kde sa vyrábali najkvalitnejšie drevené výrobky.  Pýchou mesta je zrekonštruované námestie, ktoré slúži domácim aj návštevníkom ako rekreačno-oddychová zóna. V minulosti navštívil toto mesto pri svojich potulkách aj Jánošík, ktorý si v krčme u Hvizdáka (terajší Dom služieb), objednával dve putne vína. V nových priestoroch Kysuckého múzea sa nachádza prírodovedná expozícia, ktorá prezentuje faunu a flóru severozápadného Slovenska. Čo je hlavnou atrakciou múzea sa dozviete, keď ho navštívite. Prezradíme len to, že by ste to určite nečakali.

Zborov nad Bystricou

Keď sa vydáte z Krásna nad Kysucou, cestou 520 smerom do Bystrickej doliny, po 6 km sa dostanete do krásnej podhorskej obce Zborov nad Bystricou. Názov obce je odvodený od rieky Bystrica, ktorá ňou  preteká. Jej pravý breh tvorí pomyselný predel medzi časťou, kde sú postavené rodinné domy a časťou nezastavanou. Obec je vyhľadávaným miestom hlavne kvôli horám plným húb a iných lesných plodov. Obcou prechádza cyklotrasa, ktorá začína v Krásne nad Kysucou a končí v Múzeu Kysuckej dediny. V obci si môžete pozrieť aj nádhernú prácu drevárov, ktorí vytvorili menší model veterného mlynu, ktorý zdobí priestor pred obecným úradom. Podobne je postavený aj zmenšený model bieleho kostolíka, ktorý všetci poznajú ako kostolík zo skanzenu Vychylovka, alebo z filmu Želary, pričom ale pôvodne stál v centre Zborova. Ak máte radi prechádzky, prejdite sa po náučno-turistickom chodníku Fojtov potok, ktorý sa v tesnej blízkosti obce.

Radôstka

V krásnom prostredí Kysuckej vrchoviny sa rozprestiera na rozlohe 1300 ha čarokrásna obec Radôstka. Obec sa na juhu dotýka obce Lutiše, na severe obce Stará Bystrica. Do Radôstky sa určite oplatí zájsť, táto malá obec má svojím návštevníkom rozhodne čo ponúknuť. Vedeli ste o tom, že interiér tunajšieho rímsko-katolíckeho kostola sv. Andreja Svorada bol ocenený II. miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe. Jeho architektonické a výtvarné riešenie rešpektuje tradičné stavebné postupy a materiály. Kameň, masívne drevo a drevená šindľová krytina sú výrazovými prostriedkami charakteristickými pre Kysuce. Od roku 2009 majú aj miestni požiarnici dobrovoľného požiarneho zboru obce svoju vlastnú sochu. Ich patróna Sv. Floriána nájdete v blízkosti bývalej hasičskej zbrojnice a fontány, ktorá tu stojí už roky.

Na hranici katastrov obcí Radôstka a Stará Bystrica, na vrchu Bobovec stojí v nadmorskej výške 723 m nová rozhľadňa, z ktorej je nádherný výhľad na okolie. Keďže na kopci nie je dovedená infraštruktúra, elektrická energia pre rozhľadňu je vyrábaná veternou elektrárňou. Rozhľadňa je vybudovaná z tradičných prírodných materiálov – kameňa a dreva.

Stará Bystrica

Miest, ktorými vás okúzli obec  Stará Bystrica je hneď niekoľko. Na zrekonštruovanom Rínku Svätého Michala Archanjela si môžete oddýchnuť a popri tom si vychutnávať pohľady na okolité skvosty. Jedným z nich je aj socha sv. Michala Archanjela. Je vytesaná z bieleho kameňa  -  Vračanského vápenca, vyťaženého v Bulharsku. Ďalšou významnou dominantou Rínku je Dom kultúry. Nachádza sa v ňom umelecké informačné centrum a malá predajná galéria, v ktorej sa vystavujú diela profesionálnych i neprofesionálnych umelcov. Na priečelí Domu kultúry sa nachádza unikát.  Prvý a jediný orloj na Slovensku, najpresnejší orloj na svete, najväčšia  drevená socha na Slovensku – to je Slovenský orloj v Starej Bystrici. Zaujímavou atrakciou je aj Zbojnícka bašta, ktorá svojou stavbou pripomína kostol v Radôstke. Stojí na mieste bývalej požiarnej zbrojnice. Jej názov je odvodený od zbojníckeho kameňa, ktorý sa pred ňou nachádza a pochádza z vrchu Černatín. Málokto vie, že podľa legendy na takýchto kameňoch v minulosti tancovali víly so zbojníkmi. Aj v súčasnosti vraj platí, že kto si na tomto zbojníckom kameni zatancuje, splní sa mu jeho najtajnejší sen. Architektonickou zvláštnosťou Zbojníckej bašty je tzv. padajúca terasa, ktorá symbolizuje hornatý kraj Kysúc.

Nová Bystrica

Obec, ktorá patrí rozlohou medzi najväčšie obce na Slovensku  - aj to je Nová Bystrica. Rozloha katastra je 12.526 ha. Súčasťou obce je národopisná expozícia v prírode – Múzeum kysuckej dediny – Skanzen Vychylovka. Cestou do múzea si pozrite prírodnú pamiatku Vychylovské prahy, ktoré sa nachádzajú na riečke Vychylovka a sú ukážkou typického prahovitého prietoku tejto horskej riečky skalnými vrstvami ílovcov a pieskovcov. V Múzeu kysuckej dediny môžete obdivovať jedinečnú architektúru obydlí, život a kultúru kysuckého ľudu. Areálom múzea premáva historická lesná úvraťovú železnička, jazdu ktorou si nenechajte ujsť.  Múzeum počas sezóny ožíva pravidelnými kultúrnymi podujatiami, ktoré vám priblížia históriu tohto krásneho regiónu. Bikeri a skateri pozor! V Novej Bystrici nájdete aj Skatepark. Zajazdiť si môžete na množstve prekážok.

A ešte jedna dobrá informácia na záver, ktorá poteší všetkých “dvojkolesových” nadšencov. Z Krásna nad Kysucou vedie do Novej Bystrice cyklotrasa, ktorá povedie až do Poľska.