Home PageČo vidieťKultúra a históriaSlovenský orloj v Starej Bystrici

Slovenský orloj v Starej Bystrici

Vedeli ste o tom, že orloj môžete obdivovať nielen v Prahe ale aj na Slovensku? Navštívte počas vašej dovolenky v Malej Fatre obec Stará Bystrica. Práve tam totiž stojí unikátny a jediný slovenský orloj.

Najväčšia drevená socha

Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Kompozícia orloja predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Návrh od akad. sochára Lovišku bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

Pribina s mečom

Vo výklenkoch orloja nájdete šesť bronzových plastík. Hľadieť na vás bude knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Pozoruhodnosťou je vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov. Všetkých šesť plastík bolo odliatych z bronzu.

Srdce orloja

Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom. Farebnosť hlavnej dosky astrolábu je daná fázami dňa: čierna noc, červená úsvit, bledomodrá deň-obzor, červená súmrak. Ručička so slnkom sa pohybuje po týchto poliach podľa toho, kde sa reálne slnko nachádza. Hlavná doska astrolábu je delená zlatými lemovkami, ktoré označujú rovník, obratník raka, obratník kozorožca a tzv. miestny poludník, teda úsečku priamky, ktorá ukazuje kedy je slnko najvyššie na oblohe nad Starou Bystricou.

Galéria aj informačné centrum

Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý zvon vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov. V priestore pod orlojom nájdete umelecké informačné centrum. Nachádza sa tu aj malá predajná galéria, v ktorej sa  vystavujú diela profesionálnych i neprofesionálnych umelcov.

Viac informácií o Slovenskom orloji nájdete na stránkach obce Stará Bystrica.