Home PageČo vidieťKultúra a históriaKostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke

Kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke

Radôstka je čarokrásna obec nachádzajúca sa v krásnom prostredí Kysuckej vrchoviny. Najfotografovanejším miestom v obci však nie je nádherná príroda, ktorá ju obklopuje. Je to rímsko – katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika. Chcete vedieť prečo? Navštívte Radôstku počas vašej dovolenky v Malej Fatre a garantujeme vám, že jeho fotografiu si so sebou odnesiete aj vy.

Ocenenie za vidiecku architektúru

Rímsko – katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke bol vysvätený v roku 1998. Jeho budovu navrhli architekti Ladislav Mirta a Marián Kohan z architektonického ateliéru Ivana Jarinu. Stavbu kostola si vzala na starosť Obec Radôstka pod vedením starostu Jaroslava Fekulu a majstrovanie mal na starosti Karol Jančařík. Európsky inštitút kultúrnych trás so sídlom v Luxemburgu projekt interiéru tohto kostola ocenil II. miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe.

Moderný a zároveň tradičný

Kostol je postavený z dreva. Jeho budova vyznieva moderne, ale zároveň zachováva tradíciu kysuckých stavieb a nádherne korešponduje s hornatým terénom. Celkové riešenie jeho stavby a použitie prírodných materiálov je pre tento región charakteristické. Drevo stavbu kostola venovali miestni obyvatelia. Ku kostolu patrí vysoká zvonica a budova fary. Na rozdiel od novostavieb iných kostolov je táto stavba ukážkou naozaj citlivého použitia kameňa a dreva. Aj jeho interiér s prvkami ľudovej architektúry určite stojí za vašu návštevu. Účasť na bohoslužbe v tomto veľkolepom priestore je skutočne skvelým zážitkom.

Viac informácií o Kostole sv. Andreja Svorada a Beňadika nájdete na stránkach obce Radôstka a farnosti Radôstka.