Jánošíkove diery

Byť v Malej Fatre a neprejsť Jánošíkove diery, to by bol hriech. Ak trávite v našom regióne vašu letnú či zimnú dovolenku, prechádzku Dierami určite nevynechajte.

Viac ako 20 vodopádov

Jánošíkove diery sú jedným z najatraktívnejších turistických chodníkov v Malej Fatre. Tvorí ich sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nachádzajú sa v Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Jánošíkove diery, nazývané aj Diery sa skladajú z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Nádherne ich vyformoval Dierový potok, ktorý nimi preteká. Nachádza sa tu viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú vodopády Dierového potoka.

Lávky a rebríky

V bizarných skalných útvaroch so špecifickou klímou žijú viaceré zaujímavé druhy rastlín a živočíchov. Východiskom do Jánošíkových dier sú osady Štefanová a Biely Potok. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Horné diery sú v zimnom období uzatvorené. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami.

Trvanie trasy: 3 1/2 – 4 1/2 hodiny

Východiskový bod trasy: parkovisko pri hoteli Diery (Terchová – Biely Potok /parkovisko Štefanová.
Cieľový bod trasy: parkovisko Štefanová / parkovisko pri hoteli Diery (Terchová – Biely Potok).

Opis trasy:  Trasa Dolné diery je napriek rebríkom pomerne nenáročná a bežne ňou chodia aj deti. S deťmi sa však neodporúča pokračovať na Malý Rozsutec.

Ako na nezabudnuteľné zážitky

Prihláste ste sa k odberu newslettra a my vám vždy radi zašleme len tie najlepšie tipy, ponuky a udalosti, kvôli ktorým sa do nášho kraja oplatí zavítať.